Tilda Swinton’ın gözünden bir John Berger portresi

Sinemanın kendine en özgü oyuncularından Tilda Swinton, 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’ne iki filmle konuk oluyor. Yılın en çok ses getiren filmlerinden ‘A Bigger Splash’le birlikte, Swinton’ın yönetmenliğini Colin MacCabe, Christopher Roth, Bartek Dziadosz’le birlikte üstlendiği ‘The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger’ (‘Quincy’de Mevsimler: John Berger’in Dört Portresi’) de festivalde sinemaseverlerle buluşacak. İngiliz yazar ve sanat eleştirmeni John Berger hakkında bir belgesel olan yapım ‘Görme Biçimleri’, ‘G.’ gibi yapıtlarla bilinen Berger’i İsviçre Alpleri’ndeki küçük bir köyde en doğal ve ‘damıtılmış’ haliyle göstermeyi hedefliyor.

Fotoğraf: The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger'

Fotoğraf: The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger’

“Bizi doğanın ve hayvanların yazarın eserlerindeki ayrıcalıklı yerinden günümüz siyasi sorunlarına ve yeni direnme biçimlerine götüren” ‘Quincy’de Mevsimler: John Berger’in Dört Portresi’ hakkında:

John Berger, büyük şehri 1973 yılında terk eder ve İsviçre Alpleri’nde küçücük bir köy olan Quincy’ye yerleşir. Binlerce yıl insanlığın geçimini sağlamış olan tarımın yok olmak üzere olduğunu fark ettiğinden beri yaşamının geri kalanını bu yok oluşa tanıklık ederek ve biraz olsun da onu deneyimleyerek geçirmek istemektedir. Berger’i Quincy’deki mevsimlerin ritmi eşliğinde odağa alan film dört ayrı perspektiften, dört kısa filmle usta yazarın gündelik yaşamına tanıklık etmemizi sağlıyor. John Berger’le Tilda Swinton ’ın doğum günlerinin aynı olmasının yanında, babalarıyla ilgili hikâyelerinin ve elma soyma biçimlerinin de benzeştiğini görüyoruz.

Filmin !f İstanbul ve !f Ankara seansları:

23 Şubat 2016 19:00, Cinemaximum Budak / CKM Büyük Salon
27 Şubat 2016 19:00, Cinemaximum City’s Nişantaşı Salon 7
28 Şubat 2016 21:30, Beyoğlu Fitaş Salon 4
4 Mart 2016, 15:00 Cinemaximum Armada Salon 3 (Ankara)

Fotoğraf: The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger'

Fotoğraf: The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger’

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...