Mark Zuckerberg ve sanal gerçeklik başlıkları

Yukarıda görülen, adeta yeni bir distopik bilim kurgu filminden çıkmış gibi duran bu fotoğraf, geçtiğimiz gün Barselona’da gerçekleştirilen Mobile World Congress (MWC) etkinliğinde çekildi. Sanal gerçeklik gözlüklerinin boyunduruğundaki kalabalığın arasından ağzı kulaklarına varan bir sırıtış, özgüveni yüksek ve mağrur bir tavırla geçerek sahneye giden kişi Facebook CEO’su Mark Zuckerberg. Etraflarındaki fiziksel gerçeklikten kendilerini koparmalarını sağlayan plastik gözlükler takarak makinelere bağlanan seyirci topluluğu biraz sonra sahneye varacak olan Zuckerberg’in tanıtacağı yeni teknolojileri dinleyecekler.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Mark Zuckerberg’in onlara sunduğu vizyonu överek bunu ayrıntılarıyla okuyuculara aktaracak olan teknoloji editörleri, Facebook CEO’sunun ve diğer birkaç teknoloji devinin biçimlendirdiği bu gelecek vizyonunun belki de en absürt karelerinden birinde yer alıyor. Bu yazarların dünya kamuoyuna aktaracakları ve geleceğin teknolojisine, ileride olanın bu fetiş objelerine dair ortaya koyacaklarıyla belirlenecek olan okuyucun vizyonu da aslında daha en başından bu gözlüklerin editörlere gösterdikleri ve göstermedikleriyle bile bir ön belirlemeye maruz kalıyor. Fiziksel gerçekliğin içinde hemen yanıbaşlarından geçip giden CEO’nun asıl vizyonundan böylece; arttırılmış ve sanal gerçeklik uğruna mahrum kalan bu kalabalığın bütün deneyimi de daha web’e düşmeden böylece bazı dijital verilere aktarılmış ya da dönüşmüş oluyor.

İLGİLİ İÇERİK: Efsanevi tasarımcı Syd Mead’e göre ‘giyilebilir teknoloji’ anlamsız bir tabir

Bütün tuhaf ve ürkütücü cyberpunk senaryolarının günümüze kadar ulaşan bir izdüşümü gibi duran bu fotoğraf; kitle iletişim araçlarının, medyanın ve neo-liberal pazarın dinamiklerinin bu yeni teknolojilerle birlikte nelere yol açabileceğine dair geleceğe doğru atılan kısa bir bakış niteliğinde. Güç ve yetki sahiplerinin asıl eylemlerini, tıpkı salonda ilerleyen Zuckerberg’in fark edilemeyişi gibi, kitleler için gizleyen araçların ya da cihazların en çarpıcı ve belki de şimdilik en doğrudan örneğini oluşturan bu gözlükler Samsung’un yeni Gear VR başlıkları…

Söz konusu fotoğraf da aslında bizzat, bunun iyi bir kare olduğunu düşünen Mark Zuckerberg tarafından paylaşıldı. Mark Zuckerberg’in kendi Facebook sayfasında yayınlanan bu fotoğraf elbette kısa bir sürede internette fenomen haline geldi. Fotoğraftaki Zuckerberg’in yerine kareyi daha da eğlenceli bir hale getirebilecek figürler yerleştiren internet kullanıcıları, manzaranın daha derinlerinde yatan vehameti de belki de böylece bir kez daha vurgulamış oldu.

İLGİLİ İÇERİK: Giyilebilir cihazlara cyberpunk havası katan yeni bir konsept

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...