Roger Waters: ‘Müzisyenler İsrail’den korkuyor’

Efsanevi müzik grubu Pink Floyd’un kurucularından Roger Waters, geçtiğimiz gün Independent’la yaptığı söyleşide Filistin ve İsrail sorununa dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. On yıllardır devam eden bu meselede Filistinlilerin haklarını savunan ve İsrail’e boykotu destekleyen Amerikalı müzisyenlerin bunu dile getirmekten korktuklarını açıklayan Waters, bu müzisyenlerin kariyerlerinin mahvolmasından endişe duyduklarını belirtti.

10 yıl önce kurulan Boycott, Divestment and Sanctions Movement (BDS / “Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar”) adlı girişimin önde gelen destekçilerinden biri olan Waters, kendisine sürekli Nazi ve Yahudi-düşmanı gibi etiketlerin yakıştırılmaya çalışılmasının da bu insanları korkutarak sessizliğe ittiğini ifade etti.

İçinde bulunduğu endüstrinin İsrail’e karşı bir ses çıkarmakta bile özellikle gönülsüz olduğunu belirten Roger Waters şöyle devam etti: “Ben varım, Elvis Costello, Brian Eno, Manic Street Preachers, ve bir iki kişi daha var, fakat ABD’de yaşadığım yerde başka hiç kimse yok. Onlarla çok konuştum, ama çok korkuyorlar.”

İLGİLİ İÇERİK: Pink Floyd’dan 1969’daki ‘Ay’a iniş’ programı için canlı yayın müziği

Kamuoyu önünde bir şeyler söylerlerse artık bir kariyerleri olmayacak. Yok edilecekler. Onlardan bazılarının artık korkmamaları ve ayağa kalkıp kendilerini dahil etmeleri için cesaretlendirmeyi umuyorum, çünkü onlara ihtiyacımız var. Onlara bu tartışmada tıpkı Vietnam’a dair yapılan protestolara katılan müzisyenlere ihtiyacımız olduğu gibi son derece ihtiyacımız var.

“Bu kadim, parlak, sanatsal ve çok insancıl uygarlığın gözlerimizin önünde yok edilmeye başladığını” söyleyen Waters, 2006’da Dark Side of the Moon Live turunun son Avrupa konseri için gittiği Tel Aviv’de Orta Doğu’ya dair görüşlerini tamamen değiştiren bir deneyim yaşamıştı.

Cenin, Ramallah ve Nablus gibi Batı Şeria kentlerine seyahat eden Waters iki toplumun birbirinden nasıl ayrıldığına tanık oldu. İsrail ve Filistinli yerleşim yerlerini ayıran güvenlik duvarını da ziyaret eden sanatçı duvara sprey boyayla “Another Brick in the Wall” şarkısından “We don’t need no thought control” sözünü yazmıştı.

roger waters israil duvar

Fotoğraf: Getty Images

Filistinli sanatçılar ve İsrailli hükümet karşıtı protestocularla konuşan Waters’tan bu konseri İsrail’in dış politikasına karşı seslerini yükseltmeleri için bir platform olarak kullanması talep edilmişti. Waters daha sonra konser mekanını Hayarkon Park’tan bir Arap-İsrailli barış köyü olan Neve Shalom’a taşımıştı.

Kendisini Yahudi düşmanı ve Nazi olmakla suçlayan eleştiriler bekleyen Waters’a yöneltilebilecek bu suçlamalar da muhtemelen fazla absürt olacağı nedeniyle dile getirilmedi. Zira Waters’ın İngiliz ordusunda kıdemli bir asker olan babası Eric Waters, 1944’te Anzio, İtalya’da Nazilere karşı savaşırken 31 yaşında hayatını kaybetti. Henüz beş aylıkken babasını kaybeden Waters, onu hiç tanıyamanın acısını da bazı ünlü Pink Floyd şarkılarına da yansıttı.

Roger Waters, Filistin sorunuyla ilgili olarak ABD’deki üniversitelerin kampüslerinde giderek büyüyen; çoğunlukla da Yahudi öğrencilerin katıldığı protestolara da dikkat çekiyor. Buradaki öğrencilerle, İsrail’in geleceğinde önemli roller üstleneceğini de düşünerek mektuplaştığını belirten Waters, gençlerin başı çektiği Vietnam Savaşı karşıtı gösterilerin ABD’nin 60’lar ve 70’lerdeki politikalarını etkilemeyi başardığını ifade etti.

İLGİLİ İÇERİK: Pink Floyd’un Animals albümündeki uçan domuz ‘Algie’nin öyküsü

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...