Apollo 10 ekibi Ay’da müzik sesi duymuş!

NASA’nın Ay görevlerinden birini gerçekleştiren Apollo 10 mürettebatının, Ay uçuşu esnasında bir tür müziğe benzeyen bazı sesler duydukları ve bunun Ay’ın karanlık yüzünden gelip gelmediğini merak ettikleri ortaya çıktı.

Uzay kapsülü Ay yörüngesinde 60 dakikalık bir yolculuğa çıktığı esnada başladığı belirtilen sesler ekip tarafından duyulduğunda kapsülün; Ay’ın karanlık yüzü olarak da bilinen, Dünya’dan görülemeyen tarafında olduğu söyleniyor. (Teknik olarak Ay’ın aslında bütün yüzeyi, yani her iki tarafı da eşit sürede Güneş ışığı alıyor. Fakat Dünya’dan bize görünen yüzü değişmiyor.)

Yıllar sonra gelen bu çarpıcı açıklamalar, Science Channel’da yayınlanan Unexplained Files adlı TV programının NASA’yla ilgili bölümünden geliyor. Programda yayınlanan Apollo 10 kayıtlarında astronotlar Eugene Cernan ve John Young’un “Bunu duydun mu? Bu ıslık sesini?” dedikleri duyuluyor, ve diğer astronot da “Bu kesinlikle tuhaf bir müzik” diye karşılık veriyor. Neredeyse bir saat kadar süren bu sesler kayda alınmış olsa da NASA tarafınadn 2008 yılına kadar saklı tutulmuş.

İLGİLİ İÇERİK: NASA’dan Ay’ın karanlık yüzünü aydınlatan görüntüler

İşte o “müzik”:

Programda sesin muhtemel kaynakları üzerine yapılan tartışmada manyetik bir alan ya da atmosferin neden olduğu radyo paraziti üzerinde de durulsa da Ay’ın bu tarz seslere neden olabilecek hiçbir manyetik alanı ve atmosferi olmadığı biliniyor. Daha makul olan bir diğer öneri ise sesin “Ay Modülü ve Kumanda Modülü’nün VHF radyoları arasında oluşan parazitten” kaynaklandığı.

Ay yürüyüşünü gerçekleştiren ekibi taşıyan Apollo 11’in pilotu Michael Collins de Ay’ın “karanlık yüzünün” etrafında uçarken bu sesleri duyduğunu ama mühendiskerin kendisine bunun yalnızca radyo parazitleri olduğunu söylediğini açıklamıştı.

İLGİLİ İÇERİK: NASA’nın en başarılı döneminden absürt uzay fotoğrafları

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...