‘Yeni nesil’ insansı robot Atlas’ın çilesi!

Google’ın çatı firması Alphabet bünyesindeki; insansı bir yapıda dinamik robot ve yazılımların tasarım ve mimarisi alanında uzman Boston Dynamics, dünya gündemine ilk olarak hayvanlar gibi koşabilen ve manevralar yapabilen robot teknolojisiyle gelmişti.

Bu tecrübelerini zaman içerisinde doğrudan insanın vücut yapısından ilham alan robotlar geliştirmekte de kullanan firma giderek çok daha etkili ve çarpıcı tasarımlara imza atmaya başladı. Adını; Antik Yunan mitolojisinde Olympos’a saldırdığı için tanrıların tanrısı Zeus tarafından gökkubbeyi omuzlarında taşımakla cezalandırılan; dayanıklılık ve astronomi tanrısı Atlas‘tan alan yeni bir insansı robot geliştren firma bu konseptte de dikkat çekici geliştirmeler sunmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl söz konusu robotun bataryayla çalışan bir versiyonunu gözler önüne seren firma nihayet Atlas’ın yine kablosuz ağla kontrol edilebilen daha küçük boyutlu yeni bir versiyonunu da tanıttı. 5 feet 9 inç (1,75 metre) uzunluğunda ve 180 pound (yaklaşık 81 kg) ağırlığında olduğu belirtilen bu yeni Atlas, 1,80 metre boyunda ve 149 kg ağırlığındaki bir önceki versiyona göre çok daha “insani” ölçülerde.

Bu yeni insansı robota dair Boston Dynamics’in yayınladığı videoda da görülebileceği üzere, Atlas gövdesi ve bacaklarında denge sağlamasına yardımcı olan sensörleri sayesinde artık hem kapalı alanlarda hem de açık alanlarda çok daha becerikli.

İLGİLİ İÇERİK: Dünyadan kovulan robot Adem ve Havva’nın öyküsü: ‘Blank Bodies’

Robotun baş kısmında navigasyon desteği sunan ve dış tehlikelerden sakınma imkanı sağlayan LIDAR ve stereo sensörleri de çok daha etkili bir hareket kabiliyetine sahip olmasını sağlıyor. Fakat, bütün bu gelişmiş teknolojisine rağmen robot; insan sahipleri ya da “antrenörlerinin” çeşitli fiziksel darbelerine maruz kaldığında devrilmekten ve hareketsiz kalmaktan kurtulamıyor.

Çok da uzak olmayan bir gelecekte gerçekleşmesi o kadar da imkansız olmayan bir yapay zeka devrimi başlarsa, bu videonun Atlas’ın torunlarının eline geçmeyeceğini umuyoruz!

atlas robot

İLGİLİ İÇERİK: Mutluluğun resmini çizen robot: ‘Chappie’

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...