‘Nihayet’ muazzam bir David Bowie anması Lorde’dan geldi!

David Bowie tarafından “müziğin geleceği” olarak adlandırılan 19 yaşındaki Yeni Zelandalı şarkıcı Lorde, geçtiğimiz gece düzenlenen Brit Awards’da nihayet bütün Bowie hayranlarını övgüyle bahsedebileceği bir anma konserine imza attı.

Geçtiğimiz Ocak ayında, son albümü Blackstar’ı yayınladıktan sonra; (özellikle de kanserle mücadele ettiğinden haberi olmayan hayranları için) ani bir şekilde hayata veda eden ikonik müzisyenin arkadaşları oyuncu Gary Oldman ve şarkıcı Annie Lennox da gecede bir anma konuşması yaptı.

İLGİLİ İÇERİK: David Bowie: Uzaydaki gariplik

Bizzat Bowie’nin orijinal “Space Oddity” kaydı eşliğinde, boş sahneye tutulan bir spot ışığıyla başlayan konser, ardından Bowie’ye 2003’teki son turunda eşlik eden grup üyeleriyle devam etti. Basta Gail Ann Dorsey, piyanoda Mike Garson, davulda Sterling Campbell, klavyede Catherine Russell ve gitarlarda Earl Slick ve Gerry Leonard; Space Oddity’nin ilk melodilerinin ardından arkada Bowie kliplerinden seçilmiş kesitlerin döndüğü bir fonda şarkıcının en bilinen şarkılarından aralıksız bir tür çeşni sundular.

Life on Mars?”ı seslendiren genç şarkıcı Lorde’ye sıra geldiğinde de Bowie’nin grup üyeleri sahnede kalmaya devam etti. Muazzam bir performans sergileyen Lorde, salonu dolduran kalabalığa da unutulması zor bir ‘Bowie’ye saygı’ konseri yaşattı.

Bowie’nin kendisi için bir “kahraman” olduğunu belirten Lorde, 2013’te onunla ilk tanıtşığı zamanla ilgili de ilginç bir anektod aktardı. “O gece kendisinde bir şeylerin değiştiğini; bir tür sakinliğin ve emin olma duygusunun içinde büyümeye başladığını” söyleyen şarkıcı şöyle devam etti: “Bence bu kısa anda, kusursuz bir gri elbise içinde eski bir rock n roll yıldızı olarak benim için yeni bir yaşamın müjdesini verdi.”

İLGİLİ İÇERİK: David Bowie’nin yaratıcılığının işaretlerini veren 75 kitap

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...