Güney Kore’nin başkenti Seul’da ‘hayalet protesto’!

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore’nin başkenti Seul’da toplanan sıradışı bir ‘kalabalık’ yeterince ses getirdiğini tahmin ettiğimiz bir protesto gösterisi gerçekleştirdi. Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye’nin bu göreve seçilmesinin üçüncü yıldönümünün hemen öncesindeki gece yapılan bu gösteride Geun-hye yönetiminin ifade özgürlüğüne yönelik son dönemlerde giderek artan baskıları protesto edildi.

Söz konusu protestocuları sıradışı yapan şey, bu kalabalığın fiziksel bedenlerden değil fakat aynı görünüm ve boyutlardaki hologram yansımalarından ibaret olmasıydı. Şehrin tarihi meydanı Gwanghwamun’un eski saray kapısına yerleştirilen transparan bir ekranın üzerinde beliren bu ‘yürüyüş’te “Bize demokrasi sözü verin! Bize toplanma özgürlüğü sözü verin!” gibi sloganların atıldığı duyuldu.

Fotoğraf: Korea Times

Fotoğraf: Korea Times

Daha önce İspanya’daki bir gösteride de, uygulanan protesto yasağını delmek için başvurulan yöntemle gündeme gelen hologram gösteriler, bu defa Güney Kore’de büyük bir yankı uyandırdı. Önemli teknolojik yeniliklere ve gelişmelere imza atan firmalarıyla da bilinen Güney Kore, böylece söz konusu teknolojik yetkinliğin toplumsal bir meselede de etkin bir biçimde kullanıldığına tanık olundu.

İLGİLİ İÇERİK: İspanya’da tarihe geçen iç güvenlik yasası protestosu

Diğer yandan toplumsal dayanışmanın dijital ve görece zararsız bir biçime indirgenmiş olması da; dünyanın her yanında protesto hakları elinden alınan insanlar açısından bir çıkış yolu mu yoksa bir tür sindirilmişliğin başka bir yansıması olup olmadığı da bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.

Güney Kore’deki Uluslararası Af Örgütü tarafından düzenlenen bu “hayalet protesto”, ilki geçtiğimiz Nisan ayında Madrid, İspanya’da; tartışmalı Vatandaş Güvenliği Yasası’na karşı gerçekleştirilen bu gösteri biçiminin ikinci örneğini oluşturuyor.

Güney Kore polisinin kararsızlığı

Korea Times’da yer alan habere göre, hologram projeksiyonunun gerçekleştiği alana yakın bir yerde bekleyen polisler, söz konusu görüntüleri yansıtan Uluslararası Af Örgütü üyelerinin ve yine aynı yerde bu sanal protestoyu desteklemek için bulunan kişilerin fotoğraf ve videolarını çekti. Böylece hem protesto hem de protestolara karşı güvenlik güçlerinin verdikleri tepkiler neredeyse tamamen dijital bir düzlemde gerçekleşip sona erdi.

Güney Kore polisinden bir yetkili yaptığı açıklamada bu sanal yürüyüşün de bir gösteri olarak sayılabileceğini ve dolayısıyla bununla ilgili kendilerine bilgi verilmediği için ‘eylem’in yasadışı olarak değerlendirilebileceğini ifade etti. Yine de polis, “hayalet protesto” hakkında kesin bir yargıya varamadığı ve bunun kültürel bir aktivite mi yoksa bir gösteri mi olduğuna karar vermesi gerekeceği belirtiliyor.

Fotoğraf: Korea Times

Fotoğraf: Korea Times

İLGİLİ İÇERİK: İklim Zirvesi, Paris’in her yerindeki 600 sahte reklamla protesto edildi

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...