Türkiye’nin önemli felsefecilerinden Bedia Akarsu’ya veda

Türk felsefe ve bilim dünyasının en önemli isimlerinden ve Türkiye’de bir felsefe geleneği ve öğreniminin gelişmesine büyük katkıları olan Prof. Dr. Bedia Akarsu, 95 yaşında hayata veda etti.

Türkçenin bir felsefe dili olarak da yetkinleşmesi adına önemli çabalar gösteren Bedia Akarsu, 1921’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yüksek öğrenimini tamamlayan Akarsu, Ernst von Aster’ın danışmanlığında başladığı, dil ve kültür ilişkisini inceleyen doktora tezini yine aynı bölümde tamamladı.

Doçentlik tezini Almanya’nın Heidelberg Üniversitesi’nde tamamlayan Bedia Akarsu, aynı üniversitede felsefe bölümü başkanlığı da yaptı. Türk Dil Kurumu’nda (TDK) 1963’ten itibaren 20 yıl boyunca yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Akarsu, yabancı dillerdeki felsefe terimlerinin Türkçeleştirilmesi için de birçok öncü çalışmaya imza attı.

Akarsu’nun geride bıraktığı yapıtları arasında Kişi Kavramı ve İnsan Olma Sorunu, Felsefe Terimleri Sözlüğü, Atatürk Devrimi ve Temelleri, Değişen Dünya Değişen Değerler, Ahlak Felsefesi, Çağdaş Felsefe – Kant’tan Günümüze Felsefe gibi kitaplar yer alıyor.

bedia akarsu 2

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...