Restore edilen Kurosawa başyapıtı ‘Ran’dan ilk görüntüler

Günümüzde artık destansı ya da ‘epik’ bir görünüme sahip filmler yaratmak için başvurulan yeşil ekran, CGI ve uzun post prodüksiyon çalışmaları; izleyicileri iyi kötü bir şekilde havaya sokmayı becerebiliyor. Fakat bütün yoğun dijital emeğe ve yine de bir yaratıcılık gerektiren sürece rağmen; izleyicinin aklının bir köşesinde bütün bunların bilgisayar tabanlı bir görsellik olduğunu unutmadığı da bir gerçek. Belki de tam da bu yüzden sinemanın daha erken dönemlerinde yapılan ve görsel bir iddiası da bulunan filmler bizim için yıllar geçtikçe daha sahici ve değerli hale geliyor.

Usta yönetmen Akira Kurosawa’nın kült filmlerinden ‘Ran’ da işte bu yapımlardan biri. Kurosawa 1985 tarihli bu filmi çekerken kullanabileceği yalnızca birkaç tane bilgisayar tekniği mevcuttu. 1400 figüran ve 200 atın kullanıldığı çekimler; Japonya’daki Aso Dağı’nda, eski Japon kalelerinin olduğu bölgelerde gerçekleştirildi. Kurosawa’nın kariyerinin en büyük bütçeli filmi olma özelliği de taşıyan Ran, yönetmenin bu çabaları sayesinde kelimenin tam anlamıyla ‘epik’ bir atmosfere sahip. Ve bu efsanevi yapım şimdi tam da izlenilmeyi hakettiği yere, büyük ekranlı sinema salonlarına yeniden dönüyor.

İLGİLİ İÇERİK: 1865 yılına ait, elle renklendirilmiş samuray fotoğrafları

Restore edilerek 4K çözünürlüğe kavuşturulan; ABD ve İngiltere’de gösterime gireceği belirtilen filmin bu yeni versiyonu doğrudan orijinal negatifleri üzerinden üretildi. Kurosawa’nın, Shakespeare’in ünlü oyunu ‘Kral Lear’dan esinlenerek Japonya’nın 16. yüzyıldaki iç savaşlarını anlatan filmini bu haliyle Türkiye’de izleme şansı bulamasak da, harika görüneceğini tahmin edebiliyoruz.

'Ran' (1985)

‘Ran’ (1985)

Türkçeye “kargaşa” olarak çevrilebilecek Ran, efsanevi Japon film yapımcısı Akira Kurosawa’nın son başyapıtı. 16. yüzyıl Japonya’sındaki iç savaşları Kral Lear masalı ve üç oğlu olan feodal bir savaş ağası, Morikawa efsanesi üzerinden anlatan filmin restore edilmiş versiyonu ilk olarak geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nde gösterilmişti. Filmin 4K versiyonu 25 Nisan’dan itibaren internet üzerinde ve 2 Mayıs’tan itiabren DVD ve Blu-Ray olarak satışa çıkacak.

'Ran' (1985)

‘Ran’ (1985)

'Ran' (1985)

‘Ran’ (1985)

'Ran' (1985)

‘Ran’ (1985)

'Ran' (1985)

‘Ran’ (1985)

'Ran' (1985)

‘Ran’ (1985)

'Ran' (1985)

‘Ran’ (1985)

İLGİLİ İÇERİK: Tokyo, reklamlar olmadan nasıl görünürdü?

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...