88. Oscar Ödülleri’nin kazananları ve politik mesajları!

En iyi film ödülünü gazetecilikle ilgili bir drama olan ‘Spotlight’ın kazandığı 88. Akademi Ödülleri’nde, daha önce favori gösterilen ‘The Revenant’; Alejandro Iñárritu’ya en iyi yönetmen, Leonardo DiCaprio’ya en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırmasının yanında en iyi sinematografi Oscar’ını da aldı.

Spotlight’ın en iyi film ödülünü alması yine de birçok eleştirmene göre sürpriz bir karar olmadı. En iyi senaryo ödülünü de alan film, Boston Globe’un Katolik Kilisesi’nin bulaştığı cinsel istismar skandallara dair yaptığı bir araştırmayı konu ediniyor. Filmin yönetmeni Tom MacCarthy ödülünü alırken yaptığı konuşmada dünyanın her yerinde basın ve ifade özgürlüğüne uygulananan baskılara atıfta bulunarak; “bu filmi, iktidardan hesap soran ve sormaya devam eden gazeteciler için yaptıklarını” söyledi.

Diğer yandan dün geceki Oscar töreninin belki de asıl galibi özellikle teknik kategorilerde olmak üzere tam altı ödül kazanan distopik bilim kurgu filmi ‘Mad Max: Fury Road’ oldu.

Tören gecesindeki konukları büyük bir çoğunlukla üst sınıfa ait beyazların oluşturduğu Oscar ödüllerinde, gecenin sunucusu Chris Rock ironik ve iğneleyici esprileriyle de sıradışı bir monolog oluşturdu: “Büyükanneniz bir ağaçta sallanırken, en iyi kısa yabancı belgeseli kimin kazandığını umursamak gerçekten zor.

Geçtiğimiz günlerde akademinin siyah oyunculara ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle bazı boykotlara da konu olan Oscar gecesine politik bir hava da hakimdi. Ödül kazananlar ve adayların ve kazananların duyurusunu yapanlar, küresel ısınmadan okullarda meydana gelen tecavüz vakalarına dek birçok soruna vurgu yaptılar.

İLGİLİ İÇERİK: Leonardo DiCaprio sonunda Oscar’ı aldı!

Geçtiğimiz yıl ‘Birdman’le en iyi film ve en iyi yönetmen ödülünü kazanan Iñárritu, John Ford ve Joseph L. Mankiewicz’in ardından Oscar tarihinde arka arkaya en iyi yönetmen ödülünü kazanan üçüncü kişi olarak da tarihe geçti. Irkçılıkla ilgili sorunların sürekli gündemde olduğu gecede, Iñárritu yaptığı konuşmada kendi jenerasyonunu bütün önyargılardan kendilerini özgürleştirmeleri çağrısında bulundu ve “ten renginin saçımızın uzunluğu kadar önemsiz ve alakasız bir şey haline geleceği” günleri beklediğini söyledi.

2005’teki finans krizini ve emlak balonunu konu alan ve büyük bankaların ve bankacıların açgözlülüğünü ve öngörüsüzlüğünü işleyen The Big Short’un yönetmeni Adam McKay de en iyi uyarlama senaryosu ödülünü alırken yaptığı konuşmasında seyircilere şu çağrıda bulundu: “Büyük bankalardan, petrol zenginler ya da tuhaf milyarderlerden para alan adaylara oy vermeyin.”

Politik konuşmalar, Mad Max: Fury Road’un; ses düzenleme, ses miksajı, film düzenleme, kostüm, makyaj ve saç, ve prodüksiyon tasarımı gibi alanlarda altı ödül kazandığı teknik kategorilere de yansıdı. Filmin kostüm tasarımı dalında Oscar kazanan tasarımcısı Jenny Beavan konuşmasına film’in apokaliptik bir geleceği ve toplumsal çöküşü ele alan öyküsüne göndermede bulunarak; “eğer birbirimize karşı daha nazik olmazsak ve atmosferi kirletmeyi durdurmazsak Mad Max’in korkutucu bir kehanete de dönüşebileceğini” belirtti.

Gecede ayrıca en iyi orijinal senaryo dalında da aday olan; yapay zeka ve insan arasındaki mücadeleyi felsefi bir dille alan bilim kurgu filmi Ex Machina da en iyi görsel efektler Oscar’ını kazandı.

88. Oscar Ödülleri’nin kazananları:

En İyi Film: Spotlight
En İyi Yönetmen: Alejandro Gonzalez Inarritu – The Revenant
En İyi Erkek Oyuncu: Leonardo DiCaprio – The Revenant
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mark Rylance – The Bridge of Spies
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Alicia Vikander – The Danish Girl
En İyi Görsel Efekt: Ex Machina
En İyi Animasyon Filmi: Inside Out
En İyi Görüntü: The Revenant – Emmanuel Lubezki
En İyi Özgün Müzik (En İyi Film Müziği): The Hateful Eight – Ennio Morricone
En İyi Özgün Şarkı (En İyi Şarkı): Writing’s On The WallSpectre / Jimmy Napes ve Sam Smith
En İyi Belgesel: Amy
En İyi Kostüm Tasarımı: Mad Max: Fury Road – Jenny Beavan
Yabancı Dilde En İyi Film: Son of Saul – Laszlo Nemes (Macaristan)
En İyi Özgün Senaryo: Spotlight, Josh Singer ve Tom McCarthy.
En İyi Uyarlama Senaryo: The Big Short – Charles Randolph ve Adam McKay
En İyi Ses Kurgusu: Mad Max: Fury Road
En İyi Ses Miksajı: Mad Max: Fury Road
En İyi Kısa Belgesel: A Girl in the River
En İyi Kurgu: Mad Max: Fury Road, Margaret Sixel
En İyi Kısa Film: Stutterer
En İyi Kısa Animasyon: Bear Story
En İyi Yapım Tasarımı: Mad Max: Fury Road
En İyi Makyaj: Mad Max: Fury Road

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...