40 bin Yeni Zelandalı satışa çıkarılan plajı alarak yine halka açtı!

Yeni Zelanda’nın el değmemiş kumsallarından biri olan Awaroa plajının özelleştirilmesine tepki gösteren halk aralarında para toplayarak plajı satın aldı ve yine halka açtı! Givealittle adlı web sitesinde düzenlenen bir kampanya Ocak ayından bu yana sosyal medyanın da yardımıyla 40 bin kişinin 1,4 milyon Euro toplamasını sağladı.

Topladıkları bu parayla satın alınan plajı yeniden halka açan bağışçıların bu tavrı Yeni Zelanda’nın Doğal Kaynakları Koruma Bakanı Maggie Barry’nin de desteğini aldı. Barry, kampanyanın ülkenin doğal kaynaklarına nasıl sahip çıktığının görülmesi adına bir ilham kaynağı olduğunu söyledi ve hükümetin de zaten mütevazı bir katkı için hazır olduğunu ekledi.

Fotoğraf: Facebook/Gift Abel Tasman Beach

Fotoğraf: Facebook/Gift Abel Tasman Beach

Bağışçılar plajın hukuki olarak da sahibi olmak adına Abel Tasman Ulusal Parkı’yla işbirliği içinde olan bir vakıf da kuracaklar.

Halkın satın aldığı yetmiş bin metrekarelik bu alan üç adet yapıyı ve 800 metre uzunluğunda bir plajı içeriyor. Konuyla ilgili açıklama yapan bağışçılar, “Yeni Zelandalıların harekete geçerek kendi değerleri için ayağa kalkmasını ve kendilerine inanıp ‘Bunu yapabiliriz, bu plajı kurtarabiliriz’ demelerini istediklerini” belirtti.

Fotoğraf: John Kirk-Anderson

Fotoğraf: John Kirk-Anderson

Fotoğraf: Adele Redmond

Fotoğraf: Adele Redmond

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...