Sıradışı bir Van Gogh biyografisi: ‘Loving Vincent’

“Dünyanın ilk uzun metrajlı boyalı animasyon filmi” olarak nitelendirilen yeni bir yapım izleyicilere, Vincent van Gogh’un hayat hikayesini dahi ressama ait 120’yi aşkın yağlı boya tablo üzerinden anlatacak. Oscar ödüllü animasyon stüdyosu Breakthru Films’in prodüktörlüğünde hazırlanan Loving Vincent, film için birbirinden yetenekli 100’ün üzerinde ressamı da bir araya getiriyor. Van Gogh’un kendine has tekniğini ve fırça darbelerini en doğru haliyle taklit edebilmeleri için eğitilen bu ressamlar sayesinde filmdeki her bir kare gerçek ve elle boyanmış sanat eserlerinden oluşacak.

Van Gogh’un çalışmalarının her birinin çok sayıda versiyonunu yaratan ressamlar böylece ince farklar içeren her bir varyasyon bir araya getirildiğinde hareket eden sahneler oluşmasına yardımcı olacaklar. Bu noktada çarpıcı bir ayrıntı daha verelim: Filmdeki her bir saniyede toplam 12 yağlı boya resim gösterilmiş olacak.

İLGİLİ İÇERİK: Van Gogh’un ‘Yıldızlı Gece’sindeki şaşırtıcı matematiksel düzen

'Loving Vincent' / Breakthru Films

‘Loving Vincent’ / Breakthru Films

Filmin yönetmenleri Dorota Kobiela ve Hugh Welchman bu sıradışı yapımın ne zaman gösterime gireceğine dair henüz bir duyuru yapmadılar. Fakat filme ait çarpıcı bir görsellik içeren bir fragman geçtiğimiz hafta yayınlandı.

Fragmandan da görülebileceği animasyonda Van Gogh’a özel fırça izlerinin başarılı bir biçimde yaratıldığı anlaşılıyor. Ressamın girdap şeklindeki geniş ve akışkan çizgilerinin orijinal tuvallerinde yarattığı büyüleyici hareket illüzyonu zaten malum. Bu etkinin filmde uygulanan özel tekniklerle çok daha dinamik bir hale geleceği de şimdiden görülebiliyor. Ekran üzerinde yaratılan dalgalanmalar su ve duman gibi unsurları da özellikle hipnotize edici ve göz alıcı detaylara kavuşturuyor.

Kickstarter üzerinde yaklaşık bir yıldır prodüksiyon aşamasında kaynak bekleyen yapımın senaryosu da bizzat Van Gogh’un kendi el yazması olan 800’ü aşkın mektubun derlenmesiyle ortaya çıkmış. Ünlü ressamın sıkıntılarla dolu yaşamını 1890’daki ölümüne kadar ele alan film; sanatçının portresini de doğrudan onun da kullandığı araç olan resimle ve bizzat kendi yaratımları üzerinden inşa ediyor.

'Loving Vincent' / Breakthru Films

‘Loving Vincent’ / Breakthru Films

loving vincent 2

loving vincent 3

loving vincent 4

İLGİLİ İÇERİK: Van Gogh’dan esinlenerek yapılan bisiklet yolu karanlıkta parıldıyor

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...