90’larda büyüyen çocuklara özel sergi: ‘90’z’

1980’li yıllarda doğan ve 90’lı yıllarda izledikleri çizgi filmleri hala unutamayan birçok yetenekli sanatçının işlerinden oluşan sergi “90’z” 5-6 Mart’ta ziyaretçilerini bekliyor olacak. 90’ların unutulmaz çizgi film karakterlerini konu alan serginin mekanı ise Kadıköy, Kadife Sokak’taki HYPE STORE.

90’ların çizgi filmleriyle büyüyen ve çizgi film çocukları olmaktan gurur duyan bu illüstrasyon ve tasarım sanatçılarını bir araya getiren 90’z sergisinde, daha önce de işlerini farklı yerlerde gördüğümüz isimler de yer alıyor. Bu isimler arasında; Gezi direnişi esnasında yaptığı animasyonlar, The Ringo Jets’e çektiği klipler ve çeşitli videoları adından söz ettiren Uçman Balaban; hem yurt içinde hem de yurt dışında etkileyici illüstrasyonları ile tanınan Burak Şentürk; mural çalışmalarıyla dikkat çeken Cinss’in yanında Derin Çiler, Murat Kalkavan, Selin Çınar, Burak Beceren, Can Dağlı, Can Görgül, Cincinius, Zezeah, Kaan Bilaloğlu, Bertan Berkol, Uzay Çöpü, Yavuz Öztürk ve Ham Hams gibi isimlerden oluşan 16 sanatçı özel olarak tasarladıkları serigrafi baskılarla sıradışı bir 90’lar nostaljisi yaşatacak.

İLGİLİ İÇERİK: Nickelodeon, 90’lı yılların şovları için yeni bir kanal açıyor

Etkinliğin Facebook sayfasında yayınlanan tanıtım metni şöyle:

80’lerde doğduk, 90’larda çocuk olduk. Şapkamızı ters taktık; Walkman kulağımızda havamıza baktık. Boş zamanlarımızda taso üter, Atari oynardık.

Tabletimiz, telefonumuz yoktu o zamanlar. Çizgi filmlerimiz vardı bizim. Onlar için sabah erkenden kalktık, elimizde Meybuz saatlerce seyre daldık. Bazen ninca törtıs olduk; bazen gost bastırs! Ne şarkılarını doğru düzgün söyleyebildik; ne isimlerinin yazılışını öğrenebildik. Ama sevdik onları. Samimi sevdik, içten sevdik. He-man’i abimiz; Zeyna’yı ablamız bildik.

Gün gelir belki Beverly Hills’de pembe Cadillac’a bineriz dedik. O da olmazsa Bart’ın kaykayına taliptik. Zaman hızla akıp geçti, anlayamadan büyüdük. Hayatlarımız değişse; tasolar tasalara dönüşse de içimizdeki çocuk hiç değişmedi. İşte o çocuk, bizi bir araya getirdi. Herkes özlediği çizgi karakterini seçti, çizdi, bastı, sergiledi.

16 biribirinden deli çocuğun 90’lar karakterlerini çizip, elcağızlarıyla 20’şer den serigrafisini yaptığı posterlerin sergisi 5-6 Mart’ta Hypestore’da.

Tüm Alf çocuklarını sergiye bekliyor, Forever 90’s diyoruz!

Görsel: 90'z / Facebook

Görsel: 90’z / Facebook

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...