Donald Trump’ın zaferi Google trendlerini altüst etti!

ABD’deki başkanlık seçimleri öncesinde nihai adayların belirlenmesinde en önemli aşamalardan biri olarak görülen ‘Super Tuesday’ (“Süper Salı”) seçimlerinin galibi Demokratlarda Hillary Clinton ve Cumhuriyetçilerde ise Donald Trump oldu.

Söz konusu sonuçlar, özellikle Trump’ın Beyaz Saray’a yerleşmesini istemeyen ABD’lilerde büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Bu hayal kırıklığının en çarpıcı ve belirgin yansımalarından birisi ise söz konusu seçimin hemen ardından yapılan Google aramalarında kendisini gösterdi.

Google Trends ekibinin konuyla ilgili yayınladığı verilere göre, Super Tuesday’in ardından “Move to Canada” (“Kanada’ya Taşın”) ifadesi için yapılan aramalar, Google’ın tarihindeki en yüksek seviyesine çıktı! Aynı ifade için yapılan aramalarda benzer bir artış ise daha önce George W. Bush’un 2004’te yeniden başkan seçilmesinin ardından yaşanmıştı.

Teknoloji devi geçtiğimiz Çarşamba günü paylaştığı bir tweet’te, ABD’lilerin önemli bir kısmını Kanada’ya göç etmeye yönelten söz konusu ifadenin arama motorundaki yükselen trendinin Clinton’dan çok Trump’ın başarısıyla ilgisi olduğunu ima etti.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...