‘Nesnelerin İnterneti’ne doğan nesiller

Teknolojinin her geçen dönemle birlikte çok daha hızlı bir gelişme sürecine girmesiyle bugün etrafımızda bulunan bütün bu cihazlara hakim olan yeni jenerasyonların bile bundan bir 20 yıl sonraki yenilikleri yeterince takip edememeleri son derece olası.

Günümüzde artık çok küçük yaşlarda akıllı cihazlar ve Nesnelerin İnterneti’yle tanışan çocukların teknoloji ve onun araçlarına olan bakış açısının çok daha kapsamlı bir biçimde şekillendiği kesin.

Başta Nesnelerin İnterneti olmak üzere bütün bu yeni teknolojilerin çocukları ve bildiğimiz anlamda “çocuk olmayı” nasıl değiştireceğini şimdiden hayal etmek oldukça zor. Daha önce birçok bilim kurgu öyküsünde karşımıza çıkan ve yavaş yavaş gerçeğe dönüşen Nesnelerin İnterneti konsepti en basit tabiriyle nesnelerin birbirileriyle teknoloji aracılığıyla “konuşma” biçimlerini tanımlıyor. Bir örnek vermek gerekecek olursa uygulamalarınız artık eve yeni gelen akıllı termostatınızla rahatça iletişime geçebilecek.

Teknolojinin şimdiden birçok neslin çocukluğunu mahvettiği çokça dillendiren şikayetlerden biri. Yeni teknolojik cihazların büyük bir kısmı da insanların ruhlarını öldüren; gelişmiş ve makineleşmiş bir toplumun unsurları olarak değerlendirilebiliyor. Fakat bütün bu cihazların kullanımı giderek gelişmiş teknolojiler üzerinden birbirine bağlanan bir dünyada artık vazgeçilmez bir hale gelmiş gibi görünüyor. Teknoloji Turu’na konuşan Psikolog Nesrin E. Altınel’in de belirttiği gibi ebeveynler de; “Ellerinin altında olan ve en kolay şekilde çocuklarını eğlendirebileceklerini düşündükleri seçenek olan teknolojik aletleri çocuklarına sunuyorlar. Üstelik anne babalar da bahsettiğiniz teknolojik aletleri oldukça sıklıkla kullanıyorlar. Çocuklar da rol-model olarak ebeveynlerini aldıkları için, pek onların yaptıklarını yapmaya hevesleniyorlar.”

Diğer yandan, ebeveyn olmak ve çocuklara bunu doğrudan hissettirebilmek elbette bu cihazların belki de hiçbir zaman sahip olmayı başaramayacağı bir özellik.

Bu noktada elbette ebevynlerin çocuklarının teknolojiyle kurdukları ilişkiyi nasıl düzenleyecekleri de önemli bir soru işareti olarak ortaya çıkıyor. Bu anlamda bugün 40 yaşında olan bir annenin bundan 30 yıl önce hayal bile edemeyeceği şeylerin, şimdi 10 yaşındaki çocuğunun en basit gerçekliklerinden biri olması gibi bir durumla karşı karşıyayız. Tam da bu yüzden teknolojinin tam olarak ne olduğunun ve bir yaşam deneyimi olarak çocuklar için ne anlama geldiğinin ebeveynler tarafından anlaşılması büyük bir önem taşıyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...