‘Sürü’ restore edilmiş haliyle İstanbul Film Festivali’nde

İstanbul Film Festivali ve Groupama işbirliğiyle gerçekleştirilen “Türk Klasikleri Yeniden” projesi kapsamında bu yıl restore edilecek film senaryosu Yılmaz Güney’e ait olan ‘Sürü’. Yönetmenlik koltuğunda Zeki Ökten’in oturduğu film söz konusu projede restore edilerek tekrar gösterime giren dokuzuncu film olacak.

Senaryosunu Yılmaz Güney’in cezaevinde olduğu sırada yazdığı ‘Sürü’nün restore edilmiş versiyonu ilk defa 35. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirilecek. Başrollerinde Tarık Akan, Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz gibi önemli oyuncuların yer aldığı film 1978 yılından sonra 38 yıllık bir aranın ardından yeniden beyaz perdeyle buluşacak. Restorasyon çalışmalarının Atlas Post Production tarafından gerçekleştirildiği filmin yeniden gösterime gireceği; içinde bulunduğumuz yıl olan 2016 aynı zamanda Tuncel Kurtiz’in 80. doğum yılı.

Müzikleri Zülfü Livaneli tarafından bestelenen Sürü; “temelde baskıcı toplum modelini kırmaya çalışan genç bir çiftin isyanını konu alırken, bir aşiretin büyük kente göçüşünü ve trajik çöküşünü epik bir tarzla ele alır. Çok katmanlı senaryosunu Yılmaz Güney’in cezaevinde olduğu sırada yazdığı bu başyapıtta Tuncel Kurtiz, geçimleri hayvancılık üzerine kurulu aşiretin reisi Hamo’yu, Tarık Akan ise oğlu Şivan’ı canlandırır. Düşman aşiretin kızı olan Berivan’la (Melike Demirağ) evli olan Şivan, babasının tüm ısrarlarına rağmen eşini bırakmaz. Sinema tarihçisi, yazar Agâh Özgüç’e göre ‘Türk sinemasında ekip çalışmasının en zengin örneklerinden’ Sürü, sinema yazarı Atilla Dorsay’ın sözleriyle ‘Doğu Anadolu’nun bağrından kopup gelen bir büyük fırtına, bir acı çığlık, bir vahşi senfoni gibi insanı alıp götürüyor’. 1979 Locarno ve 1980 Antwerp film festivallerinde ödüllendirilen Sürü, 1980 Antalya Film Festivali’nde de En İyi Film dahil altı dalda ödül kazandı. Yapımcılığını da Yılmaz Güney’in üstlendiği filmin yönetmen yardımcısı Ali Özgentürk, görüntü yönetmeni İzzet Akay, kurgucusu ise Özdemir Arıtan.” Film ayrıca, Kültür Bakanlığı’nın En İyi 10 Türk Filmi listesinde de yer alıyor.

'Sürü' (1978)

‘Sürü’ (1978)

“Türk Klasikleri Yeniden” projesi kapsamında sinemaseverler şimdiye kadar Erden Kıral’ın 1979 yapımı Bereketli Topraklar Üzerinde (2008), Lütfi Ö. Akad’ın 1949 yapımı Vurun Kahpeye (2009), Atıf Yılmaz’ın 1978 yapımı Selvi Boylum Al Yazmalım (2010), Memduh Ün’ün 1958 yapımı Üç Arkadaş (2011), Halit Refiğ’in 1964 yapımı Gurbet Kuşları (2012), Lütfi Ö. Akad’ın 1968 yapımı Vesikalı Yarim (2013), Yavuz Turgul’un 1988 yapımı Muhsin Bey (2014) ve Metin Erksan’ın 1962 yapımı Yılanların Öcü (2015) gibi filmlerini restore edilmiş olarak izleme şansı buldular.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...