Bilim, Banksy’nin maskesini düşürdü mü?

Yıllardır kimliğini gizleyerek yaptığı işlerle dünya gündeminden düşmeyen ünlü İngiliz grafiti sanatçısı ve politik aktivist Banksy’nin kim olduğunun nihayet ortaya çıkarıldığı öne sürüldü. Gizemli sokak sanatçısının kimliğinin bir grup İngiliz akademisyen tarafından yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda açığa çıkarıldığı söyleniyor.

Matematik, kriminoloji ve coğrafi profilleme gibi farklı alanlardan tekniklerin bir araya getirilerek yapıldığı çalışmalar sonucunda Londra’daki Queen Mary Üniversitesi’nden bilim insanları Banksy’nin sanat eserlerini sergileme biçiminin onun sanatçı Robin Gunningham olduğuna işaret ettiğini duyurdular.

Banksy’nin aslında Gunningham olduğuna yönelik iddia daha önce 2008 yılında Daily Mail gazetesi tarafından da ortaya atılmıştı.

İLGİLİ İÇERİK: Banksy’nin distopik tema park biçimindeki yeni sergisi: Dismaland

Gerçek kimliğine dair yıllardır herhangi bir açıklama ve doğrulamanın yapılmadığı sanatçının politik temalı duvar resimleri ve diğer çalışmaları Banksy’yi yalnızca İngiltere’de değil kısa bir sürede bütün dünyada bir üne kavuşturdu. Sanatçı en son, şimdiye kadarki en büyük projeleriden biri olan ‘apokaliptik tema park’ konsepti Dismaland’la sanat çevrelerinde büyük bir yankı uyandırmıştı.

Banksy’nin kimliğini nasıl buldular?

Gizemli sanatçının kimliğini açığa çıkarmak için kullanılan yöntemlerden coğrafi profilleme özellikle bulaşıcı hastalık vakalarında yapılan çalışmalar için kullanılan bir kriminoloji yöntemi.

banksy kim

Fotoğraf: Christian Sinibaldi / The Guardian

Journal of Spacial Science dergisinde yayınlanan araştırma kapsamında ilk olarak Banksy’nin Londra ve Bristol’daki eserlerinin bulunduğu konumların bir analizi yapılmış. Bunlar üzerinde yapılan bir haritalandırmada; olası bir kimliğe dair sonuçları ortaya koymak için Banksy olduğundan şüphelenilen kişilerin evlerine referans verilerek “bağlantı noktaları” belirlenmiş.

“Yapılan analizin onun Banksy olduğu teorisini destekleyecek biçimde nihayet belirgin bir adayın eviyle ilişkilendirilebilecek bölgeleri öne çıkardığı” belirtilen makalede şu ifadelere yer veriliyor:

Daha açık bir ifadeyle, elde edilen bu sonuçlar grafiti gibi küçük çaplı terörizm bağlantılı eylemlerin; daha ciddi hadiseler meydana gelmeden önce terörist üslerin yerlerini belirlemek için kullanılabileceğine dair daha önceki varsayımları destekliyor, ve bu modelin karmaşık bir gerçek-dünya problemine uygulanması adına da çarpıcı bir örnek oluşturuyor.

Konuyla ilgili BBC’ye açıklama yapan araştırma ekibinin üyesi Steve Le Comber; “Bu analiz olmadan bile onun Gunningham olmamasına şaşırırdım, ama analizin de bu teoriye fazladan bir katkı sunması ilginç.”

BBC’de yer alan haberde, Banksy’nin sanatçılardan oluşan ekibinin söz konusu üniversitedeki kişilerle iletişime geçtikleri ve bu araştırmanın nasıl yapıldığı konusunda endileşerini aktardıkları belirtiliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Banksy: ‘Sanat eserlerinin yeri müzeler olmamalı’

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...