Çarşı, tribünlere geri dönme kararı aldı

Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi” gibi bir gerekçeyle Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 2014 yılında uygulamaya konan ve birçok futbol seyircisinin tepkisine neden Passolig; Beşiktaş’ın en büyük taraftar grubu Çarşı tarafından da uzun bir süredir protesto ediliyordu. Bu doğrultuda 2014’ten beri Beşiktaş tribünlerinde yer almayan Çarşı, ligin bitimine 10 haftalık bir süre kala önemli bir karar aldı.

Futbolun bir tür endüstriyel anlayışla seyircilere yabancılaştırılması ve taraftarları tüketici-seyirciye dönüştürme çabasının bir parçası olarak görülen Passolig uygulamasının aynı zamanda Haziran 2013’ten sonra bazı tribünlerde her maç yükselen hükümet karşıtı protestoların önüne geçmek için alınan bir tür önlem olduğu da öne sürülüyordu.

Benzer gerekçelerle geçtiğimiz sezondan beri Süper Toto Süper Lig’teki maçlara gitmeyen Çarşı grubu, tribünlere geri döneceğini açıkladı. Toplumsal olaylara karşı gösterdiği duyarlılıkla da bilinen grup yarın bir basın açıklaması yaparak bu kararı kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu.

Hürriyet’te yer alan habere göre, tribünlere dönme kararı alan Çarşı yine de Passolig protestolarını başka biçimlerle sürdürmeye devam edecek. Mücadeleyi statlara taşıyacaklarını açıklayan grup, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu davadan sonuç almamazın en büyük nedeni tribünlere giren taraftarların davaya sahip çıkmaması. Eninde sonunda Passolig kalkacak.

Konuyla ilgili en son Taraf-Der’in Passolig’e karşı açtığı dava mahkeme tarafından reddedilmiş, ve Passolig kartı alanların kişisel bilgilerinin ise üçüncü kişilerle paylaşılması yasaklanmıştı.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...