1 milyon dolarlık felsefe ödülü için başvurular başladı!

Los Angeles, Kaliforniya’da yer alan Berggruen Enstitüsü Felsefe ve Kültür Merkezi, kazanana 1 milyon dolarlık bir ödül verileceği bir felsefe yarışması düzenliyor. Geçtiğimiz ayın sonlarında adaylıkları kabul etmeye başladığını duyuran merkez, yaptığı açıklamada ödülü kazanan kişinin “fikirleri toplumu ve yaşam biçimimizi derin bir biçimde etkilemiş yaşayan bir düşünür” olacağını belirtti.

Söz konusu ödülün diğer bir ifadeyle “günümüzün Sokrates’i için bir tür yaşam boyu başarı ödülü” olması planlandığı söyleniyor. Bu doğrultuda ödülün “kültürü şekillendiren, hareketlere ilham veren ve ideolojik değişimleri kolaylaştıran fikirlere daha büyük bir dikkat çekmek için verileceği” belirtiliyor.

Ödülle ilgili yaptığı açıklamada, geniş bir anlamda felsefeye yapılan katkıların yeterince tanınmadığını belirten enstitünün kurucusu ve başkanı Nicolas Berggruen şöyle devam ediyor: “Fikirler insanlık tarihi üzerinde diğer her şeyden daha büyük etkiler yapar. Bizler hala, birkaç isim vermek gerekecek olursa Socrates, Konfiçyus, Hz. İsa, Karl Marx ve Buda tarafından şekillendirilen bir dünyada yaşıyoruz. Ve biz de fikirlerin bu önemini kabul eden bir ödül yaratmak istedik.

Berggruen enstitüsü bu ödül kapsamında kamuoyunca tanınan dünyadaki üniversitelerden gazeteci ve yazar birliklerine kadar geniş bir alandan ödülle ilgili aday gösterilecek isimleri kendilerine iletmelerini beklediklerini duyurdu. Bütün dillerden, kültürlerden ve felsefe geleneklerinden gelen adayları kabul edeceklerini belirten enstitü ödül için yetkin görülen adayların bu nitelikli bireyler arasından seçileceğini söylüyor. Açıklamada ayrıca bütün adaylıkların dikkatli bir biçimde inceleneceği ifade ediliyor. Adaylık için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2016. Ödülü kazanan kişinin ise Ekim 2016’da duyurulacak ve ardından 1 Aralık 2016’da New York’ta bir ödül töreni düzenlenecek.

2010’da kurulan Berggruen Enstitüsü, web sitesinde yer alan bilgilere göre; “kurucu fikirler geliştirip bunlar aracılığıyla 21. yüzyıl için politik ve sosyal kurumlara biçim vermeyi” görev ediniyor: “Teknoloji ve küreselleşme çağında; geleneklerimize meydan okundukça, yeni toplumsal düzenler beliriyor ve politik kurumlarda sendelemeler yaşanıyor. Bu yüzden en temel inançlarımız ve onların üzerinde yükselen sistemlerin eleştirel bir analizi gerekli hale geliyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...