BMW, arttırılmış gerçeklikle şekil değiştirebilen araba konseptini tanıttı

Ünlü otomobil üreticisi BMW bu yıl kuruluşunun 100. yılını kutluyor. Firma bu yıldönümü vesilesiyle Münih’teki merkezinde Vision Next 100 adını verdiği sıradışı ve son derece ilgi çekici bir otomobil konseptini görücüye çıkardı. Söz konusu tasarım hemen her açıdan şimdiye kadar tanıtılan en çılgın araba modellerinden biri.

Otomobil tasarımlarına biraz aşina olanlar dikkatlice baktıklarında söz konusu araçta bazı karakteristik BMW izlerini görebilirler. Örneğin ikonik ızgara biçimli alan bu ufak detaylardan biri. Fakat bu belli başlı detayların ötesinde arabanın neredeyse bütünüyle uzak bir geleceğe aitmiş gibi durduğu fark ediliyor. Aracın ön camı tamamen arttırılmış gerçeklik teknolojisine sahip bir ekrandan oluşuyor; söz konusu ekran her bir gösterge panelinin de böylece yerine geçmiş oluyor. Ayrıca arabanın paneline yerleştirilmiş 800 adet üçgen mevcut. Firma buna “Canlı Geometri” adını vermiş. Söz konusu renkli çokgenler, firmadan yapılan açıklamaya göre “sürücüyle kendi hareketleri üzerinden tamamen doğrudan iletişime geçebiliyor, çokgenlerin bu hareketleri de bir ekran üzerindeki iki boyutlu betimlemelerden çok el işaretleri ve jestler gibi görünüyor.”

Aralarında CES 2016’da tanıtılan bir diğer BMW modeli i Vision Future Interaction Concept’in de yer aldığı son dönemde görücüye çıkarılan birçok yenilikçi konseptte olduğu gibi, Vision Next 100 de sürücüsüz araç tartışmasında bir taraf tutmak yerine her iki seçeneği de sunuyor. Arabayı bizzat sürmek istiyorsanız bunu yapabiliyorsunuz, ve araç ön camındaki ideal sürüş hattıyla size yardımcı oluyor. Buna da “Boost” modu adı veriliyor. Bunun alternatifi olan “Ease” modunda ise kontrolü aracın kendisi alıyor ve direksiyon otomatik olarak geri çekiliyor, koltuklar da sürücü-yolcunun daha rahat bir iletişim kurması adına şekil değiştiriyor. Bu esnada ön cam da eğlence amaçlı kullanılabiliyor.

Araçtaki en çarpıcı özellik ise firmanın “Companion” adını verdiği yenilik. Alman otomobil devi, Companion’u aracın sahibini zamanla tanıyan ve sonunda “ruitn görevleri yerine getirebilen” ve “tavsiyeler sunan” niteliklere sahip bir aracın zekasını, bağlanabilirliğini ve kullanılabilirliğini gösteren değerli bir mücevher olarak tanımlıyor. Aracın mevcut moduna göre hareket eden Companion, sürücüsüz moddayken de aracın yanından geçen yayalara da geçmenin güvenli olduğunu gösteren sinyaller gösteriyor.

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Fotoğraf: BMW

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...