Lana’dan sonra diğer Wachowski de artık trans!

Efsanevi bilim kurgu filmi The Matrix’in yaratıcılarından Andy Wachoswski, dört yıl önce benzer bir karar alan kardeşi Lana Wachowski’nin ardından cinsiyet değiştirerek Lilly Wachowski adını aldığını açıkladı. Matrix üçlemesinin yanında, V for Vendetta, Cloud Atlas, Jupiter Ascending gibi filmler ve en son Sense8 adlı TV projesiyle bilinen Wachowskiler böylece tamamen trans kız kardeşler haline geldi.

Chicago gazetesi Windy City Times’e yaptığı açıklamada cinsiyet değişikliğini kamuoyuna umduğundan daha erken açıklayacağını belirten Lilly, bunun nedeni olarak da bir Daily Mail gazetecisinin bu değişimi hakkında onunla söyleşi yapmak için yaptığı baskıyı gösterdi.

Kendisinin bu yeni halinin yer aldığı fotoğrafı da paylaşan Wachowski, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir noktada sonunda kamuoyunun önüne çıkmak zorunda kalacağımı biliyordum. Biliyorsunuz, cinsiyet değiştirmiş bir kişi olarak yaşarken bunu saklamanız biraz zor. Yalnızca biraz kafamı dinlemek, rahat hissetmek için zamana ihtiyacım vardı. Ama öyle görünüyor ki buna ben karar veremiyorum.

İLGİLİ İÇERİK: Wachowski’lerden yeni filmleri ‘Jupiter Ascending’ üzerine zihin açıcı bir söyleşi

lilly wachowski

Fotoğraf: Lilly Wachowski / The Windy City Times

Halihazırda ailesinin, arkadaşlarının ve çalışma arkadaşlarının bu değişikliği çoktan bildiklerini ifade eden Lilly Wachowski, 1991’den beri birlikte oldukları karısı Alicia Blasingame’e de gösterdiği sevgi ve destek için teşekkür etti. Herkesin bunu doğal karşıladığını belirten Wachowski, bunun nedenini ise hem harika kız kardeşinin daha önce böyle bir şey yapmış olmasının yanında, yakın tanıdıklarının müthiş insanlar olmasına bağladı.

Lilly’nin 2012 yılında cinsiyet değiştiren 50 yaşındaki kardeşi Lana bu doğrultuda aynı yıl Human Rights Campaign tarafından verilen Visibility Award’a (Görülebilirlik Ödülü) layık görülmüştü.

Lana ve 'Andy' Wachowski / Fotoğraf: Dan Winters

Lana ve ‘Andy’ Wachowski / Fotoğraf: Dan Winters

İLGİLİ İÇERİK: Sense8’in ‘seçilmiş kişileriyle’ tanışın

İLGİLİ İÇERİK: Lilly Wachowski ve onun sonsuz geçişi

GÜNCELLEME: 9 Mart, 20:50’de yayına alınan bu haberin başlığındaki ‘kadın’ sözcüğü düzeltilerek ‘trans’ olarak değiştirildi. Lilly Wachowski’nin değişimi; aslında bir tür karşıtlık oluşturacak biçimde kodlanan kadın ve erkek kimliğinden birini seçmekten ziyade, iki kimlik arasındaki bir akışkanlığı ve geçişkenliği sembolize eden trans sözcüğüyle karşılanıyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...