Google’ın ürettiği yapay zeka dünya Go şampiyonunu yendi

Eğer nihayetinde bir gün malum Fight Club sahnesinde olduğu gibi firmalar artık her şeyi ele geçirip bütün dünyaya, güneş sistemine ve hatta galaksilere bile kendi adlarını verecekleri bir gelecek söz konusuysa, bu gidişle ileride bir ‘Google galaksisi’nde yaşayacağımız neredeyse kesin. Birçok alanda yenilikçi ve öncü yatırımlarıyla bilinen teknoloji devinin elde ettiği son başarı da oldukça dikkat çekici. Firmanın yapay zeka birimi Google DeepMind bünyesindeki yeni ve son derece gelişmiş bir yapay zeka olan AlphaGo, dünya Go şampiyonu ‘organik’ zeka Lee Sedol’la yaptığı ilk Go maçını kazandı.

Toplamda beş maç yapacakları belirtilen Sedol ve AlphaGo arasındaki bu ilk karşılaşma geçtiğimiz gün YouTube üzerinden de canlı yayınlandı. Google yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda bu ilk maçın son derece çekişmeli geçen ve iki rakibin de birbirlerine yakın oldukları bir müsabak olduğunu söylediler. 186 hamlenin sonunda Sedol’un geri çekildiği ve Google’a göre “baştan sona burun buruna giden ve her iki tarafında karmaşık hamleler yaptığı maçı” AlphaGo kazandı.

Beş maçlık dizinin sonunda galip geleni 1 milyon dolarlık bir ödül bekliyor. AlphaGo, daha önce beş maç yaptığı Avrupa Go şampiyonu Fan Hui’ye karşı üç defa galip gelmeyi başarsa da, Sedol’un çok daha zorlu bir rakip olduğu biliniyor. Zira, dünya Go şampiyonunu da yenebilirse bu AlphaGo için son derece önemli bir başarı olacak.

İlk oyundan sonra yapay zeka karşısında yenilen dünya Go şampiyonu Sedol şu açıklamayı yaptı:

DeepMind ekibine, AlphaGo gibi harika bir programı yaptıkları için duyduğum saygıyı ifade etmek isterim. Bu sonuca şaşırdım. Ama oyundan keyif aldım ve bir sonraki karşılaşma için sabırsızlanıyorum.

Bu tarihi karşılaşma doğal olarak, bundan yıllar önce 1996’da satranç ustası Gary Kasparov ve IBM’in Deep Blue bilgisayarı arasındaki satranç karşılaşmasını da akıllara getirdi. Deep Blue’ya karşı oynadığı ilk karşılaşmayı kazanan Kasparov, 1997’deki ikinci maçta ise bu süperbilgisayara yenilmişti. Diğer yandan bir karşılaştırma yapmak gerekirse AlphaGo, Deep Blue’ya göre çok daha karmaşık ve zor bir meydan okumayla karşı karşıya. Zira Go oyunu için toplamda 10700’lük bir olasılık söz konusuyken, satranç açısından bu rakam 1060.

AlphaGo ve Sedol arasındaki maçların ardından nihai galibin kim olacağını bekleyip göreceğiz, fakat ilk izlenimler bahislerin Sedol’dan yana olmadığı yönünde.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...