Snowden’dan FBI ve Apple kavgasına dair çarpıcı açıklamalar

Haftalardır teknoloji endüstrisinin ve hatta dünyanın gündeminden düşmeyen teknoloji devi Apple ve ABD’nin istihbarat örgütü FBI arasındaki kavga yepyeni bir boyut daha kazanmış gibi görünüyor. Zira NSA belgelerini sızdırarak bütün dünyada yankı uyandıran muhbir Edward Snowden; FBI’ın San Bernardino saldırısını gerçekleştiren kişinin kullandığı iPhone’a özel bir erişim için Apple’dan talep ettiği yardımla ilgili çarpıcı bir açıklamada bulundu. Snowden, FBI’ın bu hack işlemi için Apple’a ihtiyaç duymadığını ve bu talebin aslında palavra olduğunu öne sürdü.

Snowden, FBI’ın; iPhone’un kilidini açmak için “özel teknik araçlara” sahip olduğu iddiasını “Kusura bakmayın ama, bu tamamen saçmalık,” sözleriyle değerlendirdi.

Daha sonra Twitter’da konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada daha detaylı bilgiler veren Snowden, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’ne atıfta bulunarak FBI’ın, Cupertinolu firmanın yardımına gerek duymadan iPhone’daki otomatik-silme ve benzeri engelleri atlatabileceğini belirtti.

Snowden’ın atıfta bulunduğu ve ACLU’dan bir teknoloji uzmanı Daniel Kahn Gillmor tarafından yazılan makalede konuyla bağlantılı olan şu ifadelere yer veriliyor:

“Gerçek şu ki, bu özellik sorgulanmakta olan cihaz üzerinde aktive edilmiş durumda olsa bile FBI’ın bu konuda endişelenmesine gerek yok, çünkü onlar şifreyi tahmin etmeye girişmeden önce söz konusu telefonun gerekli bölümünü yedekleyerek (‘Effeceable Storeage’ adı verilen bir yöntemle) onu halihazırda atlatabilirler.

Gillmor, burada yararlanılan otomatik-silme işlevinin telefondaki içeriği aslında silmediğini; onun yerine iPhone’un silinebilir depolama alanında tutulan ve temelde bir flaş bellek dosyası olan “dosya sistem anahtarını” sildiğini belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

FBI bizim bu hadisenin yalnızca tek bir telefonla ilgili olduğunu düşünmemizi istiyor. Ama bu aslında gücü ele geçirmek: yasal zorlamalara başvurulan ve yazılım ve donanım üreticilerini kasıtlı olarak zayıflatılmış kodlar oluşturmaya mecbur bıraktıkları onlarca başka örnek mevcut.

Snowden’ın konuyla ilgili yaptığı video konferansı aşağıda izleyebilirsiniz:

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...