BBC, dünya meselelerini ele alan bir felsefe programına başlıyor

İngiliz devlet kanalı BBC, “The Global Philosopher” (“Küresel Filozof”) adlı yeni bir TV programı başlatıyor. Programın sunuculuğunu ise Harvard Üniversitesi’nden ABD’li felsefe profesörü Michael J. Sandel üstlenecek. Politik felsefe alanında uzman olan Sandel, en çok 1982 yılında yayınlanan; John Rawls‘ın A Theory of Justice adlı çalışmasının bir eleştirisi olan ilk kitabı Liberalism and the Limits of Justice‘la biliniyor.

Program kapsamında her bölümde Sandel ve çeşitli katılımcılarla farklı bir toplumsal mesele felsefi bir bakış açısıyla ele alınacak. Programa ayrıca dünyanın her yerinden de farklı katılımcıların video konferans yoluyla yayına bağlanması hedefleniyor. Her bir bölüm ayrıca BBC’nin web sitesinden ve BBC Radio 4 üzerinden de yayınlanacak.

İLGİLİ İÇERİK: 1 milyon dolarlık felsefe ödülü için başvurular başladı!

Çekimleri Harvard Business School’a ait, Boston’da yer alan etkileyici bir stüdyoda yapılacak olan programın ilk bölümünde ulusal sınırlara dair yapılan felsefi gerekçelendirmeler üzerinde durulacak. Profesör Sandel, bu ilk bölüm boyunca 30’u aşkın ülkeden 60 katılımcıyla gerçek bir küresel dijital mekan deneyimi yaşatmayı hedefliyor. Programın ilk bölümünde ise mülteci krizi ele alınacak.

Fotoğraf: BBC

Fotoğraf: BBC

Dünyada, kendi ülkelerini savaş ya da zulüm nedeniyle terk eden on milyonlarca insanın olduğu biliniyor. Diğer yandan fazladan milyonlarca insan da aileleriyle birlikte olmak için, daha sıcak bir iklimde yaşamak için ya da daha fazla para kazanmak için de sınırları geçiyor. Ülkelerin en azından teoride bu göçleri sınırlama gibi bir yetkileri var. Fakat burada asıl soru; bu hakka gerçekten sahip olmalılar mı?

Akdeniz ve Avrupa’daki mülteci krizi üzerinden bir felsefi soruşturmanın yürütüleceği ilk bölümde şu sorular ön planda olacak: Politik mülteci ve ekonomik göçmen arasında ahlaki bir fark var mı? Eğer insanların bir ülkeden çıkma gibi bir hakları varsa, neden bir ülkeye girme hakları da olmasın? Uluslar kendi vatandaşlarının zenginliğini koruma hakkına sahip midir? ‘Ulusal kimlik’ diye bir şey var mı?

İLGİLİ İÇERİK: 2500 yıllık felsefe tarihini gözler önüne seren devasa diyagram

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...