Samsung, 100 yıl sonrasına ait gelecek vizyonunu açıkladı

Giderek bir distopyaya dönüşmeye başlayan dünyamızın bu umutsuz durumunun insanlık üzerinde yarattığı yıkımın çaresi küresel bir uyanış ve esaslı bir devrim mi yoksa, daha etkili teknolojilere bel bağlayıp endüstrinin dev firmalarının bize sundukları vizyonlarla kendimizi avutmak mı? Eğer ikincisine inananlardansanız, Güney Koreli bir teknoloji firmasının oldukça renkli ve müreffeh bir gelecek tablosu çizdiğini söyleyebiliriz…

Teknoloji devi Samsung, bundan 100 yıl sonra insanoğlunun nasıl bir dünyada yaşayacağını betimlemek için SmartThings Gelecek Yaşam Raporu yayınladı. Söz konusu rapora göre henüz yanlızca bilim kurgu öykülerinde karşımıza çıkan süper gökdelenler, dev balonların içine kurulan su altındaki şehirler ve origami konseptindeki mobilyalar gündelik yaşamın bir parçası olacak. Rapor aynı zamanda günümüzde kullanılan otomobillerin de ortadan kalkacağını, dekorasyon anlayışının baştan aşağı değişeceğini, 3D yazıcıların ev ortamında Michelin yıldızlı yemekler yemeyi mümkün kılacağını ve nihayet uzay kolonilerini de öngörüyor.

İngiltere’nin en önemli uzay bilimcilerinden ve aynı zamanda televizyon sunucusu Dr. Maggie Aderin-Pocock, Westminster Üniversitesi’nden fütürist mimarlar Arthur Mamou-Mani ve Toby Burgess’le birlikte önde gelen şehir plancıları Linda Aitken ve Els Leclerq’ün de aralarında yer aldığı önemli bir akademisyen kadrosu tarafından hazırlanan raporda İngiltere’de 2000 kişiyle yapılan anket verileri de kullanıldı.

İLGİLİ İÇERİK: Gelecekten kartpostallar: İstanbul, 2064

Konuyla ilgili açıklama yapan Samsung SmartThings İngiltere Genel Müdürü James Monighan şunları söyledi: “Gittikçe daha akıllı hale gelen evlerimiz artık insanlar, ev hayvanları, duman, nem, aydınlatma ve rutubet gibi şeylerin varlığını algılayabiliyor. Ve bu yalnızca başlangıç. Akıllı ev devrimi yaşam şeklimiz üzerinde son derece olumlu etkilere sahip olacak.

Rapordaki öngörülerin odaklandığı başlıklar arasında artan nüfusla beraber ortaya çıkan alan kısıtlamaları ve azalan kaynaklarla birlikte bununla daha iyi başa çıkabilen yapıların geliştirilmesi ve bunları olanaklı kılan çevresel koşullar yer alıyor.

SmartThings Gelecek Yaşam Raporu’ndan öne çıkanlar:

1.

Şehir alanı daraldıkça kazarak daha derine ineceğiz ve daha yüksek binalar inşa edeceğiz:

Süper gökdelenler: Karbon nano tüpler ve elmas nano düğümler sayesinde bugünün gökdelenlerinden çok daha yüksek, devasa megayapılar inşa edilecek.

Yer altı gökdelenleri: Gökyüzüne inşa ederken, aşağı doğru kazmaya devam edeceğiz; dev yapılar 25 kat aşağıya ya da daha derine inecek.

Su altı şehirleri: Nefes alınabilir bir atmosfer yaratmak için suyun kendisi kullanılacak ve bu süreçte hidrojenden yakıt elde edilecek, su altı şehirleri gerçeğe dönüşecek.

2.

Arabalar yerini kişisel uçan araçlara bırakacak:

Uçan araçlar: Bazılarımız kişisel hava araçlarımızla gökyüzünde seyahat edebilecek, bazı araçlar ise tatil için evin tamamını dünyanın dört bir yanına taşıyabilecek kadar güçlü olacak.

3.

Teknoloji geliştikçe yaşam alanlarımız ve standartlarımız değişecek:

3 boyutlu yazıcılardan çıkan ev ve mobilyalar: Uzaktayken bile evimizin rahatlığını yaşayabilmek için yerel ve geri dönüştürülebilir malzemelerden ev gibi büyük ölçekli yapıların tam kopyasını yazdırabileceğiz.

Esnek, akıllı duvarlar: Akıllı duvarlar sayesinde evi dekore etmek gerekmeyecek; LED oda yüzeyleri ruh halinize uyum sağlayacak.

3 boyutlu yazıcıdan Michelin yıldızlı yemekler: Artık pişirilemeyen yemek tarifleri ya da bir türlü gelmeyen pizza siparişi tarih olacak, bunun yerine ünlü şeflerin kişisel isteklerimize göre uyarlayabileceğimiz yemeklerini indireceğiz. 3 boyutlu yazıcılarla dakikalar içinde bir ziyafet hazırlayabileceğiz ya da en sevdiğimiz keki yazdırabileceğiz.

Sanal toplantılar: Evimizin konforunu geride bırakmadan sanal olarak toplantılara katılmamızı sağlayan hologramlar ile çalışma hayatımız değişecek.

Medikal kozalar: Medikal kozalara gireceğiz ve hastalıklarımız dijital olarak teşhis edilecek, ihtiyaç duyulan ilaç otomatik olarak verilecek ya da bir doktor kozaya uzaktan bağlanacak.

4.

Uzayda koloni kuracağız:

Önce Ay, ardından Mars ve daha sonra galaksinin ötesinde koloniler kurulacak.

‘Gelecek anketi’nin ilk 10 öngörüsü:

  1. Sanal iş toplantıları – istenen yerden çalışma ve avatarlar/hologramlar aracılığıyla toplantılara katılma imkanı: %48
  2. Uzaya ticari uçuşlar: %41
  3. Çevrenizi/LED duvarları ruh halinize uyacak şekilde programlayabileceğiniz sanal iç dekorasyon: %26
  4. 3 boyutlu yazıcıyla yazdırılacak evler/mobilyalar/yemekler: %25
  5. Sağlık sorunlarını teşhis edebilen ve ilaç/tedavi uygulayabilen, evde kullanılacak tarama kapsülleri/kozaları: %24
  6. Dünyadaki kaynaklar azaldıkça diğer gezegenlerde koloni kurulması: %19
  7. Yapay zekanın günlük yaşamın bir parçası haline gelmesi ve çoğu sektörde insanların yerini alması: %18
  8. Bir şehrin tamamını barındırabilecek dev gökdelenler; yeni süper güçlü malzemelerin geliştirilmesi: %18
  9. Evde kendi yiyeceğinizi yetiştirebileceğiniz, toprak gerektirmeyen hidroponik çiftlikler: %17
  10. Yer altı gökdelenleri – alan ile ilgili kısıtlamalardan kurtulunması ve daha fazla barınak sağlamak için yer altına inşa edilen dev şehirler: %16

SmartThings Hakkında

SmartThings kullanıcılara huzur, tasarruf ve kolaylık sağlayarak bir evi akıllı eve dönüştürmenin en kolay yolu. Her geçen gün büyüyen bir ekosisteme sahip, açık bir platform olan SmartThings kullanıcılara cihaz açısından seçim özgürlüğü sunarak sınırsız olanakların kapılarını açıyor. Samsung tarafından Ağustos 2014’te satın alınmasından bu yana 20.000 kişilik geliştirici topluluğu ile üç kat büyüyen SmartThings, kısa zamanda en büyük uyumlu cihaz ekosistemlerinden biri haline geldi. SmartThings’in merkezi Palo Alto, Kaliforniya’da bulunuyor ve tamamı Samsung Electronics’e ait bir iştirak olarak bağımsız şekilde faaliyet gösteriyor.

İLGİLİ İÇERİK: Uzay mekiklerinin efsaneye dönüştüğü bir gelecek tasviri

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...