Mix the City ile İstanbul’un müziğini oluşturun!

Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitimden sorumlu uluslararası kuruluşu British Council’ın kullanıcılara interaktif bir müzik deneyimi sunan Mix the City projesi Tel Aviv’den sonra İstanbul’da. Elektronik müzik ve video sanatçısı Kutiman’ın başını çektiği projenin yaratıcıları arasında Londra merkezli ajans Flying Objects ve dijital medya şirketi Roll yer alıyor.

Bu adresten ulaşabileceğiniz Mix the City’nin web sitesinde enstrüman icrasında ustalığa ulaşmış 14 önemli müzisyenin belli bir kompozisyona oturan performansları yer alıyor ve kullanıcılar sitenin sunduğu kolay arayüz ve anlaşılır direktifler sayesinde kendi müziklerini üretebiliyorlar. Böylece kullanıcılar İstanbul özelinde Türkiye müziğinin zenginliğini deneyimlerken, müziği ve müzisyenleri daha yakından tanıyabilme imkânı buluyor. Siteye masaüstü ya da akıllı telefon veya tablet gibi taşınabilir cihazlardan erişmek mümkün.

Mix the City projesinin İstanbul ayağına klasik kemençeyle Derya Türkan, yaylı tanburla Cenk Erdoğan, santurla Metehan Çiftçi, dudukla Ertan Tekin, defle Berna Efeoğlu ve Ülkü Akgün, elektrik bağlamayla Baba Zula’dan tanıdığımız Murat Ertel, perküsyonla Gencer Savaş, klarnetle Cüneyt Sepetçi, bas gitarla Can Aydemir, bateriyle Alican Tezer, klavyeyle Ali Somay ve sesiyle Çimen Yalçın katılıyor. Ayrıca kendine has atmosferik sesler üreten yaybahar, mucidi Görkem Şen ile İstanbul’un müziğine dahil oluyor.

İLGİLİ İÇERİK: Uzay çağına ait sesler çıkaran akustik bir enstrüman: Yaybahar

British Council İsrail direktörü Alan Gemmel proje ile ilgili şunları söylüyor:

“Mix the City toplumlararası hayali ya da gerçek engellere karşı kültürün birleştirici gücünü temsil ediyor.”

Kutiman’ın yaptığı örnek çalışmayı aşağıdan izleyebilir; bağlantıya tıklayarak İstanbul’u dinlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız miksi görüntülü biçimde kaydedip, sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz!

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.