New York metrosunda eğlenceli zaman makinesi şakası!

Sokakta ya da toplu taşıma araçlarında karşımıza çıkan dilencilerden genelde pek bir yaratıcılık beklemeyiz. En dikkat çekici olanları bile bizde bir tür vicdan uyandıracak hikayelere (gerçek ya da değil) başvururlar. Fakat dünyanın en büyük metropollerinden New York metrosunda işlerin biraz farklı ve daha renkli yürüdüğü anlaşılıyor.

Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz New York metrosunun vagonlarında dolaşan bir dilenci bir zaman makinesi inşa etmek için paraya ihtiyacı olduğunu söylüyor ve insanlardan yardım istiyor. Bu elbette başlı başına ilginç ve hemen herkesin başını kaldırıp ona bakmasını sağlayabilecek bir talep. Fakat ilginçlikler bununla da sınırlı kalmıyor ve asıl gösteri bundan sonra başlıyor. Bir süre sonra metroya binen ve uzun sakalları dışında o kişiye oldukça benzeyen başka bir adam kendisinin zaman makinesini yapan adamın gelecekteki hali olduğunu söylüyor. Ve metrodaki herkesi bu zaman makinesi ileride her şeyi mahvedeceği için bu adama para vermemeleri gerektiğine ikna etmeye çalışıyor.

Bir tür bilim kurgu kısa filmi gibi de düşünebileceğimiz bu hadise elbette aslında Improv Everywhere adlı bir ekip tarafından hazırlanmış ayrıntılı bir şakadan ibaret.

Söz konusu şakayı hazırlamak için birbirine tıpatıp benzeyen ikizlerden yararlanan ekip aslında daha önce de benzer bir yönteme başvurmuş. Ekibin 2008 yılındaki “Human Mirror” adlı şakası tıkabasa ikizlerle doldurulmuş bir metro vagonuyla ilgili. 2013’teki bir diğer şakada ise Marty McFly gibi giydirilen iki ikiz ve Marty’nin kız arkadaşı Jennifer yine detaylı bir Geleceğe Dönüş şakası için kullanılmış.

Bu son şaka için ise çekimler için tek bir trenden yararlanılmış ve aynı sahne beş defa tekrar edilmiş. Diğer yandan bütün bu zaman makinesi hikayesi şu soruyu da akılla getiriyor: Zaman makinesini icat eden kişi bunu icat etmekten vazgeçtiğinde onların gelecekten gelen hallerinin hemen o anda yok olması gerekmiyor mu?

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...