Tartışmalı bir fotoğrafçı ve ressam: Richard Prince

Richard Prince 1975’ten beri seçkin fotoğrafları re-photographing adını verdiği tekniği ile düzenleyip sunan bir sanatçı. 1975 yılında Sam Abell tarafından çekilen ve bir sigara reklamında kullanılan kovboy fotoğrafını üzerinde küçük değişiklikler yaparak yeniden sunmuş, bu eseri Guggenheim Müzesi’nde sergilenmiş, 2005 yılında ise 1.4 milyon dolara satılmıştı. Fotoğrafın sahibi Sam Abell 2008’de verdiği bir röportajda Prince’in yaptığının teknik olarak yasal olduğunu, durumun kendisini öfkelendirmediğini, yalnızca müzede sergilenmesini ve yüksek bedellerle satın alınmasını şaşkınlıkla karşıladığını biraz da sitemkâr bir dille ifade etmişti.

richardprince

Untitled (Cowboy) – Richard Prince / Görsel: MetMuseum

Sanatçı, 2014 yılında Gagosian Gallery’de sergilenen son işi “New Portraits” ile yine dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. “New Portraits”, içinde Pamela Anderson, Kate Moss gibi ünlü isimlerin de yer aldığı Instagram kullanıcılarına ait fotoğrafların elden geçmiş hâllerinden oluşuyor. Richard Prince seçtiği Instagram fotoğraflarına “richardprince4, richardprince1234” gibi kullanıcı adları ile ironi içeren yorumlar yapıp, ekran görüntüsü olarak bastırdığı bu fotoğrafları sergiliyor. “New Portraits” içinde yer alan bir eserin 90.000$ karşılığı satıldığı da söyleniyor.

richardprince2

Görsel: hyperallergic

Bugüne dek benzer yasal sorunlarla karşılaşsa da aynı yöntemi kullanmaya devam eden sanatçı, bu kez de bir dava ile karşı karşıya. Los Angeles’ta yaşayan Donald Graham isimli bir fotoğraf sanatçısı, “Rastafarian Smoking a Joint” isimli eserinin kendi izni olmadan “New Portraits” serisi içinde kullanıldığını fark edince başta Prince olmak üzere, Gagosian Gallery ve Larry Gagosian hakkında hukukî işlem başlatmış durumda.

richardprince3

Görsel: Law360

Andy Warhol, Marcel Duchamp gibi isimlerle birlikte değişmeye başlayan, başka kimlikler kazanan sanat düşüncesi, “Dijital dünyada fikir mülkiyeti olabilir mi?” gibi sorularla daha da içinden çıkılmaz bir hâl alıyor.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.