Bill Nye’ın felsefe hakkındaki görüşü tartışma yarattı!

1993-1998 yılları arasında Disney için çocuklara yönelik hazırladığı “The Science Guy” programı ile ünlenen ve çocuklara bilimi sevdiren adam olarak nitelenen Bill Nye, felsefeye dair yaptığı açıklamalarla oldukça konuşulacağa benziyor.

Bill Nye, güncel içerik sitesi BigThink’in YouTube kanalında Tuesdays with Bill etiketiyle dünyanın dört bir yanında yaşayan katılımcılardan gelen evrene ve yaşama dair soruları yanıtlıyor. Geçtiğimiz ay yayınlanan bir videoda felsefe bölümünde lisans öğrenimi sürdüren Mike isimli bir genç, astrofizikçi Neil deGrasse Tyson’ın felsefe için kullandığı “anlamsız, kullanışsız” sözlerini referans göstererek, Nye’ın bu konudaki fikrini soruyor.

Nye, Tyson’ın ifadesini biraz daha genişleterek verdiği cevapta, felsefenin her zaman genel yargıların dışında, şaşırtıcı bir cevap veremediğini; sıklıkla “Bilinç nedir? Bildiğimizi bilebilir miyiz? Farkındalığımızın farkına varabilir miyiz? Gerçeklik gerçek midir, değil midir?” gibi ‘havalı’ sorular sorduğunu belirtiyor. Descartes’a da atıf da bulunan Nye, felsefenin “Düşünüyorum, öyleyse varım.” çemberinin içinde tartışıp durmak olduğunu ifade ediyor.

İLGİLİ İÇERİK: BBC, dünya meselelerini ele alan bir felsefe programına başlıyor

Realite tanımını da tartışmaya açan Nye, gördüğümüz, işittiğimiz, duyduğumuz şeylerin gerçeklik olduğunu söylerken, bir felsefî argümanın tüm bunların kanıtlanamadığı için gerçek olmadığını iddia edebileceğini dile getiriyor. Bunu da “Yarın güneşin doğacağını, güneş doğana kadar kanıtlayamam. Fakat güneşin doğacağına çok güvenirim, çünkü bu benim gerçekliğim,” örneğini vererek açıklamaya çalışıyor.

bill nye

Fotoğraf: Big Think

Videonun üzerinden bir ay geçmesine rağmen, çeşitli akademisyenlerden ve felsefe tutkunlarından Bill Nye’a gelen cevaplara rastlamak mümkün. King’s College’da bilim felsefesi dersleri veren David Kyle Johnson Psychology Today internet sitesinde yayınladığı “Bill Nye’a felsefe hakkında dostça bir açık mektup” isimli yazısında “Bill, senin tarafındayım, ikimiz de aynı taraftayız; niçin birlikte çalışamayalım?” sorusunu soruyor.

Amerikalı yazar ve radyocu Eric Metaxas BreakPoint.org üzerinde yayınladığı yazısında “Bill Nye the Philosophy Shy” biçiminde ironik bir başlık kullanıyor. Ayrıca felsefe tutkunu John Rael, YouTube kanalında paylaştığı 22 dakikalık bir video ile Bill Nye’a yanıt vermeye çalışıyor. Nye, internet ortamında dolaşan başka eleştirilerde de Descartes’ı, felsefeyi kavrayamamış olmakla ve kapalı zihinlilikle itham ediliyor.

İLGİLİ İÇERİK: 1 milyon dolarlık felsefe ödülü için başvurular başladı!

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.