Brüksel’de teröre karşı ‘tebeşir’ dayanışması

Yüzlerce Belçika vatandaşı ve turist Salı günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleşen Zaventem Havaalanı ve Brüksel metrosu patlamalarını protesto için Bourse meydanına akın etti. Meydanın zemini, patlamaların kurbanları için yazılmış yüzlerce not için bir mesaj tahtasına dönüştü. Ziyaretçiler meydana ellerindeki tebeşirlerle barış çağrısı ve dayanışma vurgusu yapan, saldırılara karşı çıkan mesajlar bıraktılar. Yazdıklarıyla teröre öfkesini ifade eden katılımcılar da vardı.

Brüksel2

Fotoğraf: Belga vi/Rex/Shutterstock

Gerçekleşen bu olay Belçika Kriz Merkezi’nin uyarılarına başkaldırı niteliğindeydi. Zira Kriz Merkezi vatandaşlarını “gereksiz tüm hareketlerden kaçınmaları” konusunda uyarmıştı.

Brüksel2

Fotoğraf: Belga vi/Rex/Shutterstock

Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanlar da terör saldırılarına tepkilerini ve Belçika halkına desteklerini sosyal medya aracılığıyla dile getirdiler. Belçikalı çizer Hergé tarafından 1929 yılında yaratılmış çizgi karakter Tintin’in ağladığı illüstrasyonlar göze çarpan paylaşımlar arasındaydı.

Tintin

Görsel: Twitter

Twitter’da Brüksel içinde zor durumda olanları evlerine davet eden katılımcılar #OpenHouse etiketi ile paylaşımlar yaptı. Charlie Hebdo saldırısı sonrası gündem olan #JeSuisCharlie bu kez Brüksel için kullanıldı; #JeSuisBruxelles etiketi ile binlerce tweet atıldı. Paris’in simgesi Eiffel Kulesi, Belçika bayrağı renkleriyle ışıklandırıldı.

Belçikalı politikacı Rudi Vervoort, “Şehir büyük bir dayanışma gösterdi. Büyün oranda kan bağışı yapıldı; taksiler ücretsiz çalıştı, halk mağdurlara evlerini açtı.” dedi. Plantu ismiyle de bilinen Fransız çizer Jean Plantureux’un Fransız ve Belçika bayraklarına sarılmış ağlayan iki insan figürünü içeren çizimi Le Monde gazetesinde yayımlandı ve Fransız başbakanı Manuel Valls’in Twitter hesabından “13 Kasım’da Paris’te, 22 Mart’ta Brüksel’de. Fransa ve Belçika terör karşısında birlikte.” cümleleriyle paylaşıldı.

LeMonde

Görsel: Twitter

İLGİLİ İÇERİK: Kaldırımlara taşan tebeşir çizimleri

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.