NASA bir ilki daha gerçekleştirdi!

Bir yıldız nasıl patlar? Aşağıdaki animasyon, bir sanatçının yorumu olsa da, NASA için gökyüzünün derinliklerinde nadir gerçekleşen olayları gözlemleyen Kepler teleskobunun topladığı verileri temel aldığı için, bu sorunun yanıtına ilişkin fikir edinmemize olanak sağlıyor.

Şok patlaması olarak da bilinen şok dalgaları animasyonda gösterildiği gibi gerçekleşiyor ve 20 dakika sürüyor. Tam da bu sebepten uzak bir yıldızda ilk kez kaydedilen ani bir alev alma ve onu izleyen optik ışıklar gökbilimciler için gerçekten heyecan verici kabul ediliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Kepler teleskobu, uzaylı bir uygarlığın izini mi buldu?

Şok dalgaları patlamanın ilk aşamasında görülüyor. Patlamanın ardından yıldız iki hafta boyunca büyümeye devam ediyor ve parlaklığı gitgide artıyor. Animasyonda izlediğimiz model, KSN 2011d olarak bilinen yıldıza ait. Bu yıldız güneşimizden 500 kat daha büyük ve 1.2 milyar ışık yılı uzakta. Güneş sistemimize en yakın yıldız sistemi yaklaşık 4,3 ışık yılı uzakta dersek, belki daha anlaşılır olabilir.

Patlamalar dünyamızdan oldukça uzakta gerçekleşse bile, gezegenimiz üzerindeki yaşamın kaynağı ile arasında bir bağlantı olduğu aşikâr.

NASA’nın Kepler Projesi’nde çalışan bilimci Steve Howell konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Evrendeki tüm ağır elementler, süpernova patlamalarının bir sonucu olarak meydana geliyor. Örneğin dünyadaki gümüş, nikel, bakır ve hatta kendi vücutlarımız bile devasa yıldızların ölüm sancılarından besleniyor. Yaşam var, çünkü büyük patlamalar gerçekleşiyor.”

Kepler teleskobu 2008 yılında uzayın tek bir geniş alanında veri toplamaya başlayan ve 2013’e kadar çalışmaya devam eden bir proje. NASA bünyesindeki bilimcilerin yıllar süren uğraşları sonucu K2 görevi için tekrar aktif hâle getirilmiş durumda. Görev kapsamında, rota değiştirmeden önce 83 gün boyunca tek bir alanda yıldız patlamalarını ve diğer astronomik olayları izlemeye, hatta güneş sistemi dışında yer alan yeni gezegenleri keşfetmeye devam edecek.

İLGİLİ İÇERİK: NASA’nın Kepler uzay aracından yeni keşif: ‘Dünya 2.0’

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.