Rolling Stones’dan Küba’da tarihi konser!

Rock müziğinin efsanevi gruplarından Rolling Stones, ABD Başkanı Barrack Obama’nın Küba’yı ziyaretinden 4 gün sonra “Dostluk Konseri” etkinliği kapsamında cuma günü başkent Havana’da yer alan Ciudad Deportiva’da ücretsiz bir açık hava konseri verdi. Konsere yüz binlerce Kübalı katıldı. Grubun solisti Mick Jagger, konserin başında seyircileri “Merhaba, Havana! Hepinize iyi akşamlar, benim Kübalı insanlarım!” şeklinde selamladı. 2 saat boyunca devam eden konserde grup 18 şarkı seslendirdi.

rolling stones

Fotoğraf: Time

Konserden bir gün önce 60 kişilik teknik ekiple birlikte Jose Marti Havaalanı’na ulaşan grup üyeleri, “Uzun kariyerimiz boyunca birçok özel mekânda konser verme şansına eriştik, fakat Havana’da vereceğimiz bu konser bizim için bir köşetaşı olacak. Umuyoruz ki Küba’daki tüm dostlarımız da benzer şeyler düşünüyordur,” şeklinde açıklamalarda bulundu.

rolling stones

Fotoğraf: Enric Martí/AP

Amerika Birleşik Devletleri ve Küba arasında 50 yılı aşkın bir süredir devam eden gerginlik, müziği de etkilemişti. 1959 Küba Devrimi’nden sonra yabancı müzik gruplarının toplum yapısını bozduğu varsayılarak radyo yayınları yasaklanmıştı. İki ülke, 2014 yılında ilişkileri güçlendirmek adına elçilikleri karşılıklı olarak açma kararı almış, geçtiğimiz günlerde ise ABD Başkanı Barrack Obama Küba’yı ziyaret etmişti.

rolling stones

Fotoğraf: Ramon Espinosa/AP

Konser sonrası BBC tarafından yöneltilen sorulara izleyiciler şöyle cevaplar verdi:

“Önceden yasaktı. Latin Amerika’da Beatles ya da başka grupları dinlememiz mümkün değildi. Fakat şimdi dinlemek istediğimiz şeyleri dinleyebiliyoruz.”

“Geçen hafta Obama, şimdi Rolling Stones. Bunlar gerçekten eşsiz ve tarihi adımlar.”

Rolling Stones’un ardından İrlandalı müzik grubu U2 ve eski Beatles üyesi Paul McCartney’nin de Küba’da konser vermesi bekleniyor.

rolling stones

Fotoğraf: Alexandre Meneghini/Reuters

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.