Danimarka’da ‘sıfır ambalajla’ satış yapan süpermarket açıldı!

Berlin’de kapılarını 2014 yılında ziyaretçilerine açan Original Unverpackt adlı bir market müşterilerine herhangi bir ambalaj içermeyen ürün ve yiyecekler sunmaya başlamıştı. New York Times’ta yer alan habere göre bu sıradışı marketin temel amacı ise çöpleri daha onlar yaratılmadan ortadan kaldırmaktı. Öyle görünüyor ki “ön geri-dönüşüm” olarak adlandırılan bu yaklaşım Avrupa’daki yeni bir trend haline gelmeye başlıyor. Zira Food Tank’in haberine göre, benzer amaçlarla tasarlanmış LØS Market, bu yaz Danimarka başkenti Kopenhag’da açılış yapacak.

Doğrudan yerel çiftlikler ve satıcılardan aldıkları 400 çeşit organik ürünü satmayı planlayan LØS Market’ten alışveriş yapanlar satın aldıklarını evlerine götürmek için plastik poşetler alamayacaklar. Bunun yerine evden getirdikleri kendi konteynerlerinden yararlanabilecekler. Şarap, yağ ve sıvı sabun gibi sıvılar için de mağazanın sağladığı ücretsiz boş şişeleri kullanacaklar. Şişelerle işi biten müşteriler yeni müşterilere verilmek üzere temizlenmesi için bunları LØS Market’e iade edecekler. Kuru gıdalar içinse müşterilere çözünebilir kağıt çantalar verilecek.

İskandinavya’nın ilk sıfır ambalajlı süpermarketi olan LØS Market’in amacı ise Avrupa’daki ambalaj tüketiminin azaltılmasının önünü açmak. Son verilere göre, halihazırda Avrupa Birliği’nde her yıl kişi başına düşen ambalaj tüketimi miktarı yaklaşık 155 kg olarak belirtiliyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...