Fransa’da ‘reklamları engellemek’ yasaklandı

Fransa, son dönemlerde ülkede ve Avrupa’da gerçekleşen terör saldırılarından sonra aldığı güvenlik önlemlerinin ardından bu defa biraz daha sıradışı alanlarda çeşitli tedbirlere sahne oluyor.

Başkent Paris’te geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan metro bileti dolandırıcılığına karşı çareyi yoğun duraklar ve hatlara ekstra bilet gözetmenleri koymakta bulmuştu. Şehirdeki raylı sistemden yararlanan yolcuların yüzde 10’luk bir kısmının ücret ödemeden metrolara bindiği anlaşılmıştı.

PCWorld’de yer alan habere göre ülkede şimdi de web üzerindeki sitelerde “ücretsiz” olarak gezinen kullanıcılara karşı alınan tedbirler gündem yarattı. Zira, Fransız yetkililer tıpkı ücretiz metroya binenler gibi web sitelerinde dolaşırken reklam görmemek için çeşitli reklam engelleyicileri kullananlara bir tür “beleşçi” gözüyle bakıyor. Yapılan incelemelerde Fransa menşeili haber sitelerinde dolaşanların yüzde 30’luk bir kısmının bu reklam engelleyicileri kullandığı tespit edildi.

Yayıncılar, düzenli gelirlerinin önemli bir kısmını meydana getiren bu reklamlardan ziyaretçilerin hiçbir biçimde kaçamaması için harekete geçme kararı aldı. Bir araya gelerek bu konuda adım atmaya karar veren medya şirketleri, web siteleri için bu tarz yazılımlar kullananların tespit edilip, bu kullanıcılara içeriği de göstermemenin hazırlıklarını yapıyor.

Buna göre, söz konusu yazılımlardan yararlanan kullanıcılar bu içerikleri görmek istediklerinde şu iki şeyden birini yapmak zorunda kalacaklar: Kullandıkları reklam engelleyici yazılımı kapatmak ya da illa ki reklam görmek istemiyorlarsa siteye ayrı bir ücret ödemek.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...