IŞİD sonrası Palmira’nın hâli

Suriye Ordusu cumartesi günü antik kent Palmira’daki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçlerini tümüyle temizlediğini açıkladı. Devlet televizyonuna konuşan Beşar Esad, Palmira’nın IŞİD işgalinden kurtarılmasının, ordunun terörle mücadelede izlediği stratejinin başarısını açıkça gösteren bir olay olduğunu ifade etti.

palmira

Fotoğraf: STR EPA

IŞİD, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen antik kent Palmira’yı geçtiğimiz yıl mayıs ayında işgal etmiş; içinde Bel Tapınağı ve Zafer Takı gibi yapıların da bulunduğu birçok antik eseri yok etmişti. IŞİD güçlerinin kentten temizlenmesinin ardından, savaşın kentte bıraktığı derin izleri gözler önüne seren ilk fotoğraflar gelmeye başladı.

ışid palmira

Fotoğraf: Mikhail Voskresenskiy / Sputnik

İşgalden hemen sonra kentten sorumlu arkeoloğu öldüren IŞİD güçlerinin tarihi eserleri balyozlarla parçalarken çekilmiş fotoğrafları IŞİD sempatizanı sosyal medya hesapları tarafından paylaşılmıştı.

İLGİLİ İÇERİK: Suriyeli ünlü arkeolog IŞİD’le işbirliği yapmadığı için öldürüldü

Kentteki ağır hasara rağmen Agora ve antik tiyatro gibi yapıların da içinde olduğu bir kısım eserin hâlâ ayakta olduğu bildirildi.

palmira

Fotoğraf: Maher Al Mounes / AFP / Getty Images

Guardian Gazetesi’ne konuşan Suriye antik eserler sorumlusu Maamoun Abdelkarim, otoritelerin en kötüsünü beklemesine karşın, kent manzarasının büyük ölçüde iyi durumda olduğunu belirtti. İlerleyen günlerde bir arkeolog grubunun kente gidip yıkımın boyutlarını rapor edeceğini ve en kısa sürede yıkılan yapıların yeniden inşasının ve restorasyon çalışmalarının başlayacağını ifade etti.

palmira

Fotoğraf: Reuters

Maamoun Abdelkarim, söyleşinin devamında “Uluslararası bir terörizmle mücadele ediyoruz. Terörizm ne yaparsa yapsın geçmişimizi silemez. Asla yıkıntıların üzerinde ağlayan olmayacağız.” biçiminde konuştu.

palmira

Fotoğraf: Getty

Savaştan önce kentte 70.000 kişinin yaşadığı biliniyor. Ordunun devlet televizyonuna verdiği bilgiye göre, askerler kenti gizlenmiş mayınlardan temizlemeye çalışıyor. Kentin eski hâline çevrilmesine ilişkin faaliyetlerin, tam güvenlik sağlandıktan sonra başlaması bekleniyor.

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.