Tarantino’ya göre tüm zamanların en iyi 12 filmi

İngiliz Film Enstitüsü (BFI) 1966’dan bu yana on yılda bir “Tüm Zamanların En İyi Filmleri” başlıklı bir anket düzenliyor. Film eleştirmeni Roger Ebert’ın “sayısız anketlerin içinde sinemaseverler tarafından en ciddiye alınanı” olarak nitelediği bu anket iki farklı gruba sunuluyor; biri içinde Roger Ebert gibi eleştirmenlerin bulunduğu grup, diğeri ise sinefillerin zevklerine ve eleştirilerine güvendiği yönetmenler. Quentin Tarantino da bu isimlerden biri.

2012 yılında yapılan ankete Rezervuar Köpekleri, Ucuz Roman gibi kült filmlerin yönetmeni Quentin Tarantino’nun verdiği yanıtlar şöyle:

1) Apocalypse Now (Francis Ford Coppola, 1979)

apocalypse

Fotoğraf: Shore Scripts

Francis Ford Coppola tarafından yönetilen 1979 tarihli filmin kadrosunda, Martin Sheen, Marlon Brando ve Harrison Ford yer alıyor. Savaş ve dram kategorisinde yer alan ve Joseph Conrad’ın Karanlığın Yüreği romanından uyarlanan film, Yüzbaşı Willard (Martin Sheen) Vietnam Savaşı sırasında Amerikan ordusuna başkaldıran ve lideri olduğu kabileyi vahşi yöntemlerle yöneten Albay Kurtz’ü yok etmekle görevlendiriliyor. ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilen filmin IMDb puanı 8,5.

2) The Bad News Bears (Michael Ritchie, 1976)

bears

Fotoğraf: Fox New

Yönetmenliğini Michael Ritchie’nin üstlendiği 1976 tarihli komedi filminin başrollerini Walter Matthau ve Tatum O’Neal paylaşıyor. Rekabetçi Kaliforniya küçükler liginde mücadele eden ve ayakta kalmaya çalışan bir beyzbol takımının hikâyesinin anlatıldığı filmin IMDb puanı 7,3.

3) Carrie (Brian de Palma, 1976)

carrie

Fotoğraf: Movies Locations and More

Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan 1976 tarihli filmin yönetmenlik koltuğunda Brian de Palma oturuyor. Oyuncu kadrosu ise Sissy Spacek, Piper Laurie, Amy Irving gibi isimlerden oluşuyor. Baskıcı ve muhafazakâr annesiyle birlikte yaşayan utangaç bir genç kız olan Carrie White’ın telekinetik güçleri, mezuniyet balosunda sınıf arkadaşları tarafından alay konusu hâline getirildikten sonra ortaya çıkıyor. Filmin IMDb puanı 7,4.

İLGİLİ İÇERİK: Andrey Tarkovski’nin en sevdiği 10 filmi sıraladığı liste

4) Dazed and Confused (Richard Linklater, 1993)

dazedandconfused

Fotoğraf: IFC

1993 tarihli bir komedi filmi olan Dazed and Confused’un yönetmenliğini Amerikan bağımsız sinemasının önemli isimlerinden Richard Linklater üstleniyor. Matthew McConaughey, Jason London, Ben Affleck gibi sonrasında yıldız olacak isimlerin yer aldığı filmde, liseden mezun olduklarını günü oldukça eğlenceli bir biçimde geçiren bir arkadaş grubunun hikâyesi eğlenceli bir dille anlatılıyor. Filmin IMDb puanı 7,7.

5) The Good, the Bad and the Ugly (Sergio Leone, 1966)

goodbadugly

Fotoğraf: Italian Culture Center

“İyi, Kötü ve Çirkin” Sergio Leone tarafından yönetilen 1966 tarihli bir western filmi. Clint Eastwood, Lee Van Cleef gibi isimleri barındıran filmin IMDb puanı ise 8,8.

6) The Great Escape (John Sturges, 1963)

thegreatescape

Görsel: Sky.com

1963 yapımı bir ABD filmi olan Büyük Firar’ın yönetmenliğini John Sturges üstleniyor. IMDb puanı 8,3 olan ve en iyi 250 film listesinde yer alan filmde 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi kamplarından kaçmaya çalışan subayların hikâyesi anlatılır.

7) His Girl Friday (Howard Hawks, 1939)

hisgirlfriday

Fotoğraf: Now Streaming Pod

1939 yapımı komedi filminde bir gazete editörünün onunla çalışan ve aynı zamanda eski eşi olan gazeteciyi yeniden evlenmekten vazgeçirmek ve gazetesinde tutmak için verdiği mücadele konu edilir. Yönetmenliğini Howard Hawks’ın üstlendiği filmin IMDb puanı 8,0.

8) Jaws (Steven Spielberg, 1975)

jaws

Fotoğraf: Hit Fix

Steven Spielberg’ün 1975 tarihli gerilim ve korku filmi Jaws, küçük bir adada yaşayan insanların devasa bir köpekbalığı karşısındaki endişesini ve mücadelesini konu alır.  IMDb kullanıcılarının değerlendirmelerine göre 8,1 puan alan filmin devamı niteliğindeki filmler de ilerleyen yıllarda farklı yönetmenler tarafından çekilmiştir.

9) Pretty Maids All in a Row (Roger Vadim, 1971)

prettymaids

Fotoğraf: IMDb

1971 tarihli bir suç ve gizem filmi olan Mutluluk Okulu’nun yönetmenlik koltuğunda Roger Vadim yer alıyor. Rock Hudson, Angie Dickinson gibi isimlerin oyuncu kadrosunda bulunduğu film Kaliforniya eyaletindeki seri genç kız cinayetlerini çözmeye çalışan bir polis memurunun hikâyesi anlatılıyor.

10) Rolling Thunder (John Flynn, 1997)

rollingthunder

Fotoğraf: Cinemadroide

1977 tarihli bir John Flynn filmi olan aksiyon, suç filmi Kanca – Ölümden de Beter, kadrosunda William Devane, Tommy Lee Jones gibi isimlere yer veriyor. Filmin IMDb puanı 7,1.

11) Sorcerer (William Friedkin, 1977)

sorcerer

Fotoğraf: Film Frak

1977 tarihli macera ve dram filmi Dehşetin Bedeli’nin yönetmenliğini William Friedkin üstleniyor. Filmde onlarca galon nitrogliserini Güney Amerika ormanlarına taşımakla görevlendirilmiş dört talihsiz adamın başından geçen olaylar konu ediliyor. Filmin IMDb puanı ise 7,7.

12) Taxi Driver (Martin Scorsese, 1976)

taxidriver

Fotoğraf: School Studies

IMDb puanı 8,3 olan ve Martin Scorsese yönetiminde çekilen filmde, ruh sağlığı bozuk bir Vietnam Savaşı gazisi Travis’i canlandıran Robert De Niro’nun, New York kentinde taksicilik yaptığı sürede içindeki şiddet isteğinin dışarı çıkma süreci anlatılıyor.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.