Amélie’nin büyüleyici sinematografisinin sırrı

2001 yapımı Jean-Pierre Jeunet filmi Amélie, tam ismiyle Amélie Poulain’in Masalsı Kaderi, birçok eleştirmenin ve sanatseverin ilgisini çekmiş; hatrı sayılır sinema ödüllerine farklı kategorilerde çok kez aday gösterilmişti.

Lessa Räbiger isimli Vimeo kullanıcısı, Amélie’de simetrinin ustalıkla kullanıldığı kamera açılarını bir buçuk dakikalık kısa bir videoda birleştirdi. Kadraj kullanımına ilişkin ders sayılabilecek olan bu video, simetrik görüntülerin izleyici ile kurduğu güçlü bağın başarıyı nasıl etkilediğini kanıtlar nitelikte.

audreytautou Amelie

Fotoğraf: Screen Musings

Romantik komedi kategorisine dâhil edilen Fransız yapımı filmin oyuncu kadrosunda Audrey Tautou’ya Mathieu Kassovitz, Rufus, Claire Maurier, Isabelle Nanty gibi isimler eşlik etmişti. Bir kafede garson olarak çalışan masum ve naif bir genç kız Amélie’nin sıcak hikâyesini anlatan filmin senaryosu Guillaume Laurant ve Jean-Pierre Jeunet tarafından yazılmış; müzikleri Fransız besteci Yann Tiersen tarafından bestelenmiş, görüntü yönetmenliği ise Bruno Delbonnel tarafından üstlenilmişti. Oscar başta olmak üzere birçok festivalde ve yarışmada farklı kategorilerde 60 adaylık alan yapım, 54 büyük ödülün de sahibi olmuştu.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.