FBI kazandı, Apple kaybetti

Sadece teknoloji endüstrisini değil, ‘kullanıcı gizliliği’ gibi bir bağlama sahip olduğu için bütün dünya gündemini de ilgilendiren “San Bernardino kavgası”nda nihayet bir sona gelindi. Haftalardır süren, mahkemeye de taşınarak teknoloji devi Apple ve ABD hükümeti arasında tarihi bir anlaşmazlığa dönüşen ‘kilitli iPhone‘ tartışmasında kazanan taraf Big Brother oldu. ABD hükümetine bağlı istihbarat örgütü FBI, nihayet San Bernardino’daki terörist saldırıyı gerçekleştiren Syed Farook’un kullandığı akıllı telefondaki verilere eriştiğini duyurdu.

Bu nihai erişimle birlikte, FBI yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamaya da uygun olarak bu işlem için aslında Cupertinolu firmaya muhtaç olmadığını da kanıtlamış oldu. Bir ayı aşkın bir süredir devam eden mahkeme süreci de böylece sona erdi.

İLGİLİ İÇERİK: Apple CEO’su Tim Cook, FBI’a karşı neyi savunuyor?

apple fbi iphone

Görsel: Wired

Apple, FBI’ın bir “arka kapı girişi” talep ettiği özel hack işlemini yapmayı kullanıcı gizlilik ilkeleri gerekçesiyle reddetmiş, hükümet yetkilileri de cihazın kilidini açmak için aslında olası bir yöntem sunan üçüncü parti bir kuruluştan yararlanabileceklerini belirtmişti. FBI’ın bu doğrultuda yardım aldığı kurumun da, mobil cihazlarda kullanılan adli yöntemler konusunda uzman bir İsrailli firma Cellbrite olduğu söyleniyor.

Sırada ne var?

FBI, San Bernardino saldırısını gerçekleştiren kişinin kullandığı cihaza yaptığı hack işlemi için hangi yöntemden yararlandığına resmi açıklamasında yer vermedi. Kurum ayrıca bu işlemin ardından erişilen verilere dair de bir duyuru yapmış değil.

Cihazlarına kendilerinin izni olmadan şifresi kırılarak girilen Apple ise yaptığı en son açıklamada FBI’ın bu işleminin kullanıcı gizliliğini başından beri tehlikeye attığına vurgu yapmaya devam ediyor. Cupertinolu firma ayrıca FBI’ın bu hack işlemini nasıl gerçekleştirdiğini öğrenmek için yasal yollara başvuracağını ve önümüzdeki dönemde cihazlarının güvenlik sistemleri ve altyapısını daha da etkili bir hale getireceklerini duyurdu.

İLGİLİ İÇERİK: Snowden’dan FBI ve Apple kavgasına dair çarpıcı açıklamalar

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...