İstanbul’da kütüphaneye gitmenin tam zamanı!

Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin İstanbul’unu kapsayan araştırmalar yapan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, bir yandan da herkesin kullanabileceği bir kütüphane vasfı taşıdığından ‘52. Kütüphaneler Haftası‘ kutlamaları kapsamında birtakım konferanslar ve etkinlikler organize ediyor.

İstanbul

Görsel: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

İstanbul içerikli araştırmalar yapmak isteyenler için nitelikli basılı ve elektronik kaynak sağlayan Enstitü Kütüphanesi, Suna & İnan Kıraç Vakfı bünyesinde faaliyet gösteriyor. Enstitü arşivi yaklaşık 18.000 fotoğraf içeren Atatürk ve Cumhuriyet Fotoğrafları Koleksiyonu’nun yanı sıra, eski İstanbul fotoğrafları ile tarihi ve mimarisine ilişkin binlerce gazete kupürü, 1000’i aşkın müzik notası ve çeşitli gravür ve haritalardan oluşuyor.

Kütüphaneler Haftası kapsamında enstitü tarafından ücretsiz olarak düzenlenen etkinliklerin ilki olan “Şişli Camii: Erken Cumhuriyet Döneminde Bir Osmanlı Yapısı” sergisi 29 Mart Salı günü 19:00’da Enstitü bilim kurulu başkanı ve sergi küratörü Prof. Dr. Baha Tanman eşliğinde gezilecek.

Serginin ardından etkinlik dizisinin ikinci günü 30 Mart Çarşamba saat 15:00’da, Doç. Dr. Işıl İlknur Sert, “Bilimsel Bilgiye Erişimde Araştırma Kütüphanelerinin Rolü ve Önemi” başlıklı bir sunum gerçekleştirecek. Sert, sunumunda belirli konularda uzmanlaşan kütüphaneler sayesinde bilgiye erişmenin geçirdiği değişimi ele alacak.

 

iae kutuphane

Fotoğraf: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

31 Mart Perşembe günü gerçekleşecek etkinlikte ise Enstitü’nün kütüphane sorumlusu Gizem Gülcan, ziyaretçilerle birlikte Enstitü kütüphanesini gezecek ve tanıtacak. Etkinlikler dizisinin son gününde ise öğretim görevlisi ve yazar Haldun Hürel, “Dünü ve Bugünü ile Evrenin Gözbebeği, Efsanevi İstanbul Yarımadası” isimli bir konferans düzenliyor.

Rezervasyon gerektiren sergi ve kütüphane turu dışındaki etkinliklere katılım için herhangi bir koşul aranmıyor.

Etkinliklerle ilgili rezervasyon ve ilgili diğer bilgilere bu adresten erişebilirsiniz.

 

Program:

29 Mart 2016 / 19:00
Sergi Turu: “Şişli Camii: Erken Cumhuriyet Döneminde Bir Osmanlı Yapısı”
Prof. Dr. Baha Tanman

30 Mart 2016 / 15:00 – 17:00
Konferans: “Bilimsel Bilgiye Erişimde Araştırma Kütüphanelerinin Rolü ve Önemi”
Doç. Dr. Işıl İlknur Sert

31 Mart 2016 / 14:00
Kütüphane Turu
Gizem Gülcan

02 Nisan 2016 / 15:00 – 17:00
Konferans “Dünü ve Bugünü ile Evrenin Göz Bebeği, Efsanevi İstanbul Yarımadası”
Haldun Hürel

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.