Roman yazan yapay zeka neredeyse ödül alıyordu!

Birçok insan “düşünebilen” robotların gereğinden fazla gelişip insanlara ait meslekleri ele geçirmesi konusunda gizliden gizliye endişeleniyor olsa da muhtemelen çok az insanın gözünde ‘yazarlık‘ bu mesleklerin arasında yer alıyordur. Peki, sizce bir yapay zekânın edebî metin yaratması olanaklı mı? Geçtiğimiz günlerde, bu soruya hemen bir “hayır” yanıtını vermeden önce bir kez daha düşünmemizi sağlayan dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

Japonya’da insan-robot ortaklığı ile üretilen metinlerin de katılabildiği edebiyat yarışmasının sonuçları açıklandı. Kısmen bir robot tarafından yazılan kısa roman şimdilik ödüle lâyık görülmese de bu, ilerleyen yıllarda aksi sonuçlarla karşılaşmayacağımız anlamına gelmiyor.

İLGİLİ İÇERİK: Twitter’daki ırkçı ve cinsiyetçi yapay zeka: Tay

Geçtiğimiz yıllarda Hoshi Shinichi Edebiyat Ödülleri, teknik olarak insan olmayan katılımcılara da -biraz daha spesifik konuşmak gerekirse, yapay zekâ programlarına- açıldı. Yarışma jürisi, 11’i yapay zekâlar tarafından yazılmış 1450 eseri kapalı okuma ile değerlendirdi. Japoncada “Konpyuta ga shosetsu wo kaku hi” biçiminde yazılan, ‘Bir Bilgisayarın Roman Yazdığı Gün‘ başlıklı kısa roman, Japonya’daki Future University Hakodate okulundan Hitoshi Matsubara ve ekibi tarafından belirlenen kelimeler, cümleler ve roman yapısı üzerine, bir bilgisayar tarafından otonom bir biçimde üretildi. Eser ilk elemeyi geçse de, birinciliği elde edemedi.

Jüride yer alan bilim kurgu yazarı Satoshi Hase, hadiseyi “Eser karşısında oldukça şaşırdım, çünkü gerçekten iyi inşa edilmiş bir roman. Fakat hâlâ karakter tahlilleri gibi aşılması gereken birtakım problemler seziliyor,” ifadeleriyle değerlendirdi. Hitoshi Matsubara ve ekibinin ise benzer projelerden vazgeçmeye niyetlerinin olmadığı “Yapay zekâ daha önce satrançta ve Go’da başarıya ulaştı. İnanıyoruz ki bilgisayarlar yaratıcılık becerileri açısından da gelecekte insanlara erişecek,” şeklindeki açıklamalarından anlaşılıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Google’ın ürettiği yapay zeka dünya Go şampiyonunu yendi

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.