Eski kitaplar takıya dönüşürse…

Vintage kitaplardan yapılmış bir kolyeniz ya da yüzüğünüz olmasını ister miydiniz? İngiliz sanatçı Jeremy May, eski kitap yapraklarından ürettiği özgün tasarım takılarla dikkat çekiyor.

May bu sıradışı tasarımların ilkini eşine evlilik yıldönümü hediyesi olarak hazırlamış. Eşinin sevdiği kitaplardan birinin bir kısmını benzersiz bir yüzük tasarlamak için kullanmış.

takı

Fotoğraf: Jeremy May

Alman televizyon kanalı DW’ya “Sanırım beni motive eden şey tümüyle bir şeyler yaratma arzusu. Her defasında yeni bir şey yaratmak istiyorum. Birbirine tamamen benzeyen 10 parça üretmek benim için bir şey ifade etmiyor,” şeklinde konuşan sanatçı; kendine özgü tekniğiyle yüzükler, bilezikler ve kolyeler üretiyor.

takı

Fotoğraf: Jeremy May

May’in üretirken izlediği yol da en az tasarımları kadar karmaşık. Sanatçı bir şablon belirledikten sonra, bitpazarı, sahaf gibi yerlerden topladığı kitapların sayfalarını usturayla tek tek kesiyor. Kesme işlemi 50 sayfa için yaklaşık 90 dakika sürüyor. Kesme işleminin ardından kitabın sayfalarıyla bütünlük oluşturacak renkli kağıtları da aynı biçimlerde kesip tasarıma ekleyen May, özel bir yapıştırıcı ile yapıştırdığı kağıtlara birkaç katman da cila atıyor. Bittiğinde ağaçtan yapılmış hissi veren bir yapıya kavuşan tasarım, yeniden koruyucu kabına, yani kitaba konuyor. Sanatçıbu işlemleri tekrar ederek bir yılda yaklaşık 100 parça üretiyor.

May’e ait tasarımlar 24 Nisan’a kadar “Read and Worn: Jewelry From Books” isimli sergi kapsamında New York’ta bulunan RR Galeri’de sergilenecek.

jeremy 1

Fotoğraf: Jeremy May

takı

Fotoğraf: Jeremy May

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.