Doğa üzerindeki yıkıcı etkilerimizin yarattığı manzaralar

Fotoğrafçılık kariyerinin yirmi yılı boyunca Daniel Beltrá, yedi farklı kıtadaki doğa manzaralarının güzelliğini ve trajedisini yansıtan kareler elde etti. Genelde bir helikopter ya da uçak içinde, havadan çekimler yapan sanatçının çalışmaları arasında 2010 yılında başlayan ve ABD tarihinin en büyük sızıntısı olma özelliğini de taşıyan BP Deepwater Horizon Petrol Sızıntısı fotoğrafları da yer alıyor.

Greenland #1

Ilulissat, Grönland / Fotoğraf: Daniel Beltrá

İspanyol fotoğrafçının seyahat edip fotoğrafladığı bölgeler arasında Brezilya Amazonları, Kuzey Kutup Bölgesi, Güney Okyanusları ve Patagonya buz çölleri de bulunuyor. Beltrá, gezdiği bu bölgelerde doğanın ne kadar kompleks bir yapıya sahip olduğunun altını çiziyor ve ekliyor: “Ekosistemimizin kırılganlığı işim boyunca karşıma çıkan büyük bir tehditti. Fotoğraflarım insan etkisi altında muazzam bir dönüşüm yaşayan dünyamızı açıkça gözler önüne seriyor.”

doğa

Brezilya / Fotoğraf: Daniel Beltrá

Dünyamızı bir kez de gökyüzünden seyretmeye olanak sağlayan bu farklı perspektifle, doğayı kendi ellerimizle nasıl olumsuz etkilediğimizin daha anlaşılır olmasını uman sanatçının İzlanda ve Grönland çevresinde çektiği fotoğraflar geçtiğimiz aylar Catherine Edelman Galeri’de sergilenmişti. Sanatçı aynı zamanda BP Petrol Sızıntısı’na ait fotoğraflara SPILL isimli kitabında yer vermişti.

Sanatçının diğer işlerine Instagram ve Facebook hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Daniel Beltrá

İzlanda Ölfusá Nehri

Grönland #7

Ilulissat, Grönland

Brezilya

Brezilya

arctic

Arktik Okyanusu

İzlanda

İzlanda

Oil Spill

Lousiana (Amerika), BP Petrol Sızıntısı

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.