Mimar Zaha Hadid, 65 yaşında yaşama veda etti

Londra Aquatic Centre, Cardiff Opera Evi, Roma MAXXI Sanat Galerisi, Tokyo Olimpiyat Stadyumu gibi dünyaca ünlü dekonstrüktivist yapıların ödüllü mimarı Dame Zaha Hadid, bronşit teşhisiyle tedavi gördüğü Miami Hastanesi’nde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

1950’de Irak’ta doğan mimar, Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde matematik bölümünü bitirdikten sonra Londra Architectural Association’da mimarlık öğrenimi gördü. Bir süre Office for Metropolitian Architecture’da çalıştıktan sonra, 1980 yılında Londra’da kendi mimarlık bürosunu açtı. Harvard, Graduate School of Design, Illinois gibi okullarda eğitmenlik yapan Hadid, dekonstrüktivizm akımının izlerini taşıyan yapılarıyla birçok ödül kazanmıştı. 2004’te ABD merkezli Hyatt Vakfı tarafından verilen prestijli Pritzker Mimarlık Ödülü’ne aday olan ilk kadın mimar olmuş, mimarîye katkılarından dolayı Britanya İmparatorluk Nişanı ile onurlandırılmıştı. 2008’de Forbes tarafından hazırlanan “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” listesinde altmış dokuzuncu sırada yer almıştı.

Hadid 0

Kartal-Pendik Ana Plânı / Görsel: Zaha Hadid

Londra Aquatic Centre, Cardiff Opera Evi, Roma MAXXI Sanat Galerisi, ve inşasının 2019 yılında bitmesi planlanan Tokyo Olimpiyat Stadyumu gibi yapıların sahibi olan mimar, Kartal Belediyesi için hazırladığı kentsel dönüşüm tasarımıyla 2006 yılında ödül almıştı.

Sanatçının ödüllü tasarımlarından birkaçı:

hadid1

Hong Kong The Peak Leisure Club / Görsel: BBC

Dünya çapındaki ününü kazandığı ilk tasarımı Hong Kong The Peak Leisure Club, yarışmayı kazandı fakat inşa edilmedi.

hadid2

Vitra Fire Station, Weil am Rhein / Görsel: BBC

Sanatçı 1993 yılında Almanya’da inşa edilen Vitra Fire Station, Weil am Rhein isimli yapıyı “soyut, bitişik üzüm bağları ve tarım alanlarının bir uzantısı” olarak tanımlıyor.

hadid3

MAXXI: Museum of XXI Century Arts / Fotoğraf: Iwan Baan

Nehirlerin akışından ilham alınarak tasarlanan ve 2009 yılında Roma’da inşa edilen ulusal müze MAXXI: Museum of XXI Century Arts, depremlere karşı da oldukça dayanıklı.

hadid4

Londra Aquatic Centre / Fotoğraf: BBC

Hadid’in yaşadığı yere yakın olduğu için çok sevdiğini söylediği Londra Aquatic Centre, 2012 Londra Olimpiyatları’nda yüzme müsabakalarında kullanılmak için tasarlandı.

hadid5

Haydar Aliyev Kültür Merkezi / Fotoğraf: BBC

hadid52

Haydar Aliyev Kültür Merkezi / Fotoğraf: BBC

Bakü’de 2012 yılında inşa edilen Haydar Aliyev Kültür Merkezi, konser salonu, müze ve kütüphaneyi içinde barındırıyor.

hadid6

Guangzhou Opera Sahnesi / Fotoğraf: BBC

2010 yılında Çin’de inşa edilen Guangzhou Opera Sahnesi, dış görünüşüyle bir inciyi andırıyor.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.