Trinity College’daki en eski kitapların evi: The Long Room

Avrupa’nın en köklü okullarından Trinity College, bünyesinde ayrıca İrlanda’nın en büyük araştırma kütüphanesini de bulunduruyor.  Kökleri 1600’lü yıllara kadar uzanan bu inanılmaz kütüphane, toplamda 8 binadan oluşuyor ve 3 milyonun üzerinde kitabı içinde barındırıyor. Thomas Burgh tarafından tasarlanan “Eski Kütüphane” binası ise 1712 – 1713 yılları arasında inşa edilmiş.

trinity3

Fotoğraf: Bored Panda

Eski Kütüphane binası içinde yer alan “Uzun Oda“, 65 metre uzunluğunda ve 200.000’in üzerinde eski kitaba ev sahipliği yapıyor. 1801 tarihinden itibaren İngiltere ve İrlanda’da basılan tüm kitapların ücretsiz kopyalarını toplama hakkına sahip olan kütüphane, 1850 yılında tümüyle dolmuş. 1860’lı yıllarda yapılan büyütme çalışmaları ile kütüphanenin kapasitesi artırılmış.

İLGİLİ İÇERİK: İstanbul’da kütüphaneye gitmenin tam zamanı!

trinity5

Fotoğraf: Bored Panda

1743 yılında heykeltıraş Peter Scheemakers tarafından bağışlanan, Aristoteles, Cicero, Homer gibi, batı dünyasının önemli düşünürlerinin ve yazarlarının büstleri ve eski kitap koleksiyonu ile kütüphaneden çok bir müzeye benzeyen binayı, isteyen ziyaretçiler, haftanın bazı günleri, 13€ karşılığında rehber eşliğinde gezebiliyorlar. Uzun Oda içinde ayrıca 15. yüzyıla ait olduğu bilinen, İrlanda amblemindeki arpın esin kaynağı, meşe ağacından yapılmış 29 telli bir arp da bulunuyor.

Long Room, popüler kültürde de kendisine ilginç bir yer edinmiş durumda. Zira efsanevi uzay operası Star Wars’un ikinci bölümü Star Wars: Episode II – Attack of the Clones‘ta gördüğümüz Jedi Tapınağı‘ndaki Jedi arşivlerinin Trinity College’daki bu kütüphaneyle büyük benzerlikler taşıdığı fark ediliyor. Söz konusu benzerlik beraberinde bazı tarışmaları da getirmiş, zira bu yapının bir benzerinin Star Wars filminde kullanılması için üniversite yetkilileri tarafından yapımcılara herhangi bir izin verilmemiş. Fakat Lucasfilm tarafından yapılan bir açıklamayla Long Room’un Jedi arşivlerinin korunduğu yerle bir ilgisi olmadığı belirtilmiş, ve bunun ardından Trinity College Kütüphanesi yetkilileri de film yapımcılarına karşı yasal yollara başvurmaktan vazgeçmiş.

trinity2

Fotoğraf: Bored Panda

trinity4

Fotoğraf: Bored Panda

trinity6

Fotoğraf: Bored Panda

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.