Uzun süreli esrar kullanımı orta yaşta sıkıntı mı yaratıyor?

Yıllarca sık ve aşırı esrar kullanımının sosyal konumlardaki gerileme ve bireylerin çeşitli ekonomik sıkıntılar yaşamasıyla bağlantısı olduğu düşüncesi bu alandaki genel kabullerden biri… Konuyla ilgili Clinical Psychological Science dergisinde oldukça kapsamlı bir araştırma yayınlanmasına rağmen, arkasında yatan sonuçlar göründüğü kadar net değil.

Çalışmada araştırmacılar 1000 kişiyi doğumdan 38 yaşına kadar takip ettiler. Yüzde 93’ü beyaz olan Yeni Zelandalı katılımcılar sosyoekonomik sınıflara, cinsiyetlere ve sağlık koşullarına göre sınıflandırıldılar. Araştırmacılar katılımcıları hayatları boyunca 11 kere takip ettiler. 18 yaşından sonra katılımcılara alkol ve esrar kullanımının sıklığı, sosyal sınıflarındaki değişiklikleri, ekonomik sıkıntıları, iş yerindeki sosyal davranışları ve ilişkilerindeki sıkıntıları soruldu.

Kaliforniya Üniversitesi‘nde epidemiyolojist Magdelana Cerda konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında elde ettikleri sonuçları şöyle açıklıyor: “Araştırmalarımız, düzenli esrar tüketenlerin sosyal hareketliliğin aşağıya doğru gittiğini ve borç ve nakit akışı gibi daha önce hiç yaşamadıkları daha fazla finansal sorunlar yaşadıklarını ortaya koydu. Uzun süreli esrar kullananlar, iş yerinde asosyal davranışlar sergileyip, para çalma veya iş bulmak için yalan söyleme ve ilişkilerde sıkıntılar yaşama gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar.” Buna göre 18 yaşında ağır esrar kullanımı zeka düzeyini, motivasyon veya dürtülerine hakim olamama gibi başlıklarda esrar kullanmayanlara pek bir farklılık göstermese de, o yaşlarda yoğun bir biçimde esrar tüketenler söz konusu başlıklarda daha ilerideki yaşlarda çeşitli sorunlar yaşamaya başlıyor.

Bu gibi kapsamlı araştırmalar her ne kadar hata payına açık da olsalar; sınıf, toplumsal cinsiyet gibi faktörleri göz önünde bulundurarak çok fazla katılımcıyı takip ederek oldukça güvenilir sonuçlara ulaşmamızı sağlıyor. Fakat geniş grupların uzun süreyle ele alındığı bu çalışmalar araştırmacılara, onların buldukları bağıntı ve ilişkilerin arkasındaki sebebi veremiyor. Her ne kadar araştırmacılar yukarıda bahsettiğimiz değişkenleri detaylı bir biçimde kontrol ediyor olsalar da esrar kullanımının katılımcıların hayatında problemlere yol açtığı ya da katılımcıların hayatlarındaki problemlerden ötürü esrar kullanımının arttığı kesin bir biçimde belirlenemiyor. Kısacası bu her ne kadar başarılı ve kapsamlı bir çalışma da olsa insanların ileriki yaşlarda neden çok fazla esrar tükettiğini açıklamada yetersiz kalıyor.