Rastlantısal şekillerden çıkan tuhaf anlamlar: ‘Apophenia’

Artnivo.com project space, bu günlerde oldukça ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Neslihan Karaağaç’ın “Apophenia” başlığı altında toplanan kişisel çalışmalarına yer verilen sergide, sanatçının daha çok endüstriyel malzemelerden yararlanarak ürettiği işler dikkat çekiyor.

Apophenia ismi psikoloji literatüründe insanın bir tür ileri düzey şizofrenik bir durumda rastlantısal verilere anlam yükleyerek zihninde desen oluşturma eğilimine verilen bir ad. Bu da sanatçının kişisel pratiğinde önemli bir yer teşkil ediyor.

15 Nisan ve 7 Mayıs 2016 tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor olan sergi ve sanatçının “Apophenia” kavramı üzerinden ortaya çıkardığı üretim sürecine dair yapılan açıklama ise şöyle:

Zihindeki birikimlerden yola çıkarak tanımlanan dış dünya, anlam arayışının bir sonucu olarak meydana geliyor. Birbiriyle bağlantısız olaylar, sesler, kokular, görüntüler, kişiler arasında kurulan bağlantıları kapsayan Apophenia yanılgısı, sergideki soyut çalışmalarda kendini göstererek, izleyicinin kendi yorumlamalarına açık bir davet niteliği taşıyor.

Neslihan Karaağaç; İsimsiz, 2016, PVC üzerine selülozik boya, 31 x 31 cm / Görsel: artnivo.com

Neslihan Karaağaç; İsimsiz, 2016, PVC üzerine selülozik boya, 31 x 31 cm / Görsel: artnivo.com

Sanatçının, Nebula’dan Platon’un mağara alegorisine, günümüzde şekillenmiş tüm inanışlar ve oluşmuş kalıplar arası yolculuğa çıkaran eserlerinde, çoğu zaman rastlantı sonucu ortaya çıkmış lekelerden çıkarımlarda bulunma güdümüz ile yüzleşiyoruz. Sergi tanımı ile paralel çıktığımız bu yolculukta bizlere, varlığından gündelik hayatlarımızda bir haber yaşadığımız bilinçaltımız kılavuzluk ediyor. Süregelen çalışmalarında pürüzsüz yüzeyinin tamamına yayılan çalışmaların soyut şekilde merkezde yoğunlaşması sanatçı zihninin yıllar geçtikçe daha da netleştiğine işaret ediyor. Sanatçının netleştikçe eskiye göre renklenen paleti, izleyiciye duygu, doku ve şekil tanımlamada yardımcı oluyor. İzleyici ile etkileşime giren şey ise şekilleri görmek ve rastlantısal olanın içindeki şekillere anlam yüklemek arasındaki, kimi zaman berrak kimi zaman bulanık beliren bilinçaltının yansıması.

Sanatçının psikoloji eğitiminden oldukça beslenen bu soyut çalışmalardaki geçirgen yapı ve bozulmuş doğa sanatçının merak ve üretim heyecanı ile birleşerek bizleri sürpriz sürecin bıraktığı izler ile buluşturuyor. Tıpkı hayatın akışında verilen kararlara zıt veya paralel yaşadığımız sonuçlar gibi, sanatçı üretiminde kullandığı endüstriyel malzemeleri yönlendirici olarak kontrol edip müdahalede bulunsa da, malzemenin doğasının şaşırtıcı değişimleri ile renklerin ve katmanların üst üste binerek oluşturduğu organik şekiller varlık savaşı veriyor. Şeffaflığa yapışırken onu kademe kademe yok eden lekeler, anı katmanları gibi yayılırken, ışıldayan başka bir leke, anında farklı bir betimleme üzerine kurgu oluşturmamızı sağlıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunu olan Neslihan Karaağaç, 2007’den beri grup ve kişisel olmak üzere birçok sergiye imza atmış ödüllü bir sanatçı.

Neslihan Karaağaç; İsimsiz, 2015, PVC üzerine selülozik boya, 64 x 64 cm / Görsel: artnivo.com

Neslihan Karaağaç; İsimsiz, 2015, PVC üzerine selülozik boya, 64 x 64 cm / Görsel: artnivo.com

artnivo.com hakkında

“artnivo.com yeni, farklı ve seçilmiş çağdaş sanat eserlerinin geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak için kurulmuş online çağdaş sanat platformudur. Amacı, yeni ve geleceği olan sanatçıları bulup seçmenin yanı sıra, çağdaş sanatın öncü isimlerini bir araya getirerek, bireysel ve kurumsal koleksiyonlara olduğu gibi bağımsız sanatseverlere de ulaşarak, çağdaş sanatı desteklemektir. artnivo.com, henüz ilk adımlarını attığından beri, sanatseverlerin çağdaş sanatın bugününü ve geleceğini takip edebileceği bir platform olma yolunda ilerliyor.

Ekim 2015 tarihinde Şişhane’deki Nejat Eczacıbaşı Binası’nın giriş katındaki artnivo.com project space’i oluşturmasıyla birlikte, online platformda var olmaya devam ederken, aynı zamanda sanatçıları ve sanat izleyicilerini bir araya getirdiği proje alanında, temsil ettiği genç ve yükselen sanatçılara görünürlük kazandırmaktadır. Gerçekleştirdiği solo ve karma sergilerin yanı sıra, düzenlediği etkinliklerle de mekanı yaşayan bir alana dönüştürmeyi amaçlamaktadır.”

apophenia davetiye

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...