Titanic’in batışını gerçek zamanlı izleyin!

  1. yüzyıla damgasını vuran ve halen pop kültürde izlerini görebileceğimiz en büyük trajedilerden Titanic’in batışı, şimdi de gerçek zamanlı bir video simülasyon olarak yeniden yaratıldı. “Batmaz” denilen geminin henüz ilk seferinde, 15 Nisan 1912 gecesi bir buzdağına çarparak Atlantik okyanusuna gömülmesi sonucu 1500’den fazla yolcu hayatını kaybetmişti. Titanic: Honor and Glory adlı, iki buçuk saatlik bu video işte bu tarihi facianın gerçek zamanlı olarak yeniden simüle edilme çabası.

Titanic’in günümüzde halen popüler kültürün önemli imgelerinden biri olmasının en önemli nedeni elbette 1997 tarihli film. Filmin etkili bir aşk hikayesi etrafında oluşan hikayesi yıllar içerisinde modern teknolojinin bu ilk görkemli gemileriden birinin batışını da ironik bir biçimde eğlence dünyasının bir parçası yapmıştı.

titanic simülasyon

Titanic: Honor and Glory ise, bu trajediye daha başka bir dram eklemeden, belki de olabilecek en içten bir biçimde geminin son yolculuğunun nasıl noktalandığını ayrıntılı bir biçimde gözler önüne seriyor. İlk 45 dakika boyunca geminin batmakta olduğuna dair herhangi bir ipucuya rastlanmasa da, bu sürenin ardından geminin nasıl iyice su aldığını ve gövdesinin parçalanmakta olduğu hem görsel hem de işitsel olarak deneyimleyebiliyoruz. Facia esnasında binlerce kişinin güvertenen kaçıp filikalara ulaşmaya çalışırken yaşanan trajedi için ise izleyicilerin hayal güçlerinden yararlanmaları gerekiyor. Diğer yandan, her ne kadar “batmaz” denilen bir geminin batmasıyla oluşan ironi kadar çarpıcı olmasa da, Orta Doğu ülkelerinin belki de çok önceden tahmin edilebilen “batışıyla” birlikte Akdeniz sularına gömülen mültecilerin yaşadığı trajediler de, su üzerindeki bu hayatta kalma mücadelesinin bir diğer yüzü olarak hafızalarda çok daha taze…

İki buçuk saatlik bu simülasyon aslında bir video oyunu için hazırlanan bir tür tanıtım filmi niteliğinde. Oyun esnasında ise oyuncuların, gemiye binmeden önce Southampton’ın caddelerinde dolaşmaları, Titanic’e binmelerinin ardından da gemi batmadan önce güvertedeki bütün ayrıntıları gözlemlemeleri mümkün.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...