Dünyanın ilk resmi Pastafaryan düğünü yapıldı!

Dünyanın ilk Pastafaryan düğünü, geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda’daki bir korsan gemisinin güvertesinde gerçekleşti!

Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi’ne bağlı Pastafaryanlar, Yeni Zelanda hükümetinin 2015’te almış olduğu bir karar doğrultusunda yapılan resmi törenle dünya evine girdiler.

ABD’deki dinci fundamentalizme karşı bir eleştiri olarak başlayan Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi’ne bağlı olan Pastafaryanlar kendi tanrılarının bir spagetti ve köftelerden oluştuğuna ve onun diğer tanrıların bütün özelliklerine sahip olduğuna inanıyorlar. Pastafaryanizmin web sitesinde yer alan açıklamaya göre, bu dinin barındırdığı tek dogma da “dogmanın reddedilmesi”.

Dört yıldır birlikte olan İngiltere vatandaşı Toby Ricketts ve Yeni Zelandalı Marianna Fenn, daha önce evlenmeyi hiç düşünmemiş olsalar da, Yeni Zelanda hükümetinin bu dinin kilisesine verdikleri iznin ardından birlikteliklerini ilk Pastafaryan evliliğini gerçekleştirerek resmiyete dökmek istemişler.

Bir seslendirme sanatçısı olan Ricketts, Pastafaryanizmi dinler hakkında ‘God Doesn’t Pay Tax’ (“Tanrı Vergi Ödemez”) adlı bir belgesel üzerinde çalışırken, alternatif ve yeni dinlere dair yaptığı araştırmalar sonucunda keşfetmiş.

Fotoğraf: Nick Perry/AP

Fotoğraf: Nick Perry/AP

Aslında evlenmek gibi bir niyetlerinin olmadığını, halihazırda birbirlerine son derece bağlı oldukları için böyle bir şeye ihtiyaç duymadıklarını” ifade eden Ricketts, “Pastafaryanizmi keşfettiklerinde onun, genellikle verili kabullere dayanan dini inançlar, gelenekler ve pratikleri uygulamanın eğlenceli bir yolu olabileceğini düşündüklerini” belirtiyor.

Gelin ve damadın baştan ayağa bir korsan gibi giyindikleri düğünde konuklar da göz yamaları, korsan şapkaları ve kuş tüyleri taktı. Bir önemli ayrıntı ise Fenn’in yani gelinin başında görülen, Pastafaryan kilisesinin resmi başlığı olan süzgeçti…

Tören esnasında, Ricketts ve Fenn birbirlerine makarnadan yapılmış yüzükler taktılar ve ettikleri yeminlerde de Ricketts kaynamakta olan spagettiye her zaman tuz ekleyeceğine söz verdi.

Fotoğraf: Nick Perry/AP

Fotoğraf: Nick Perry/AP

Fotoğraf: Nick Perry/AP

Fotoğraf: Nick Perry/AP

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...