Mr. Robot, 2. sezonunda da ‘dünyayı değiştirmeyi’ vadediyor

Neo-liberalizmin; içinde bulunduğu söylenen krizin neden olduğu açmazları popüler kültür üzerinden yapılan sistem eleştirileriyle, kitlelerin bir nevi “gazını alma” işlevi görmesini sağlayıp sağlamadığı ayrı bir tartışma konusu olsa da; tam da bu kategoride değerlendirilebilecek olan en yeni yapımlardan Mr. Robot’un ikinci sezonunun ilk fragmanı yayınlandı!

Daha ilk bölümden oldukça etkili ve iddialı bir senaryoyla başladığını açıkça belli eden dizinin ilk sezonu başroldeki gündüz plaza çalışanı/gece hacker Elliot’un (Rami Malek) finansal anlamda dünyayı yöneten güç sahipleriyle olan mücadelesine dair çarpıcı, dramatik ve hatta nihayet biraz da “şizofrenik” öykülerle geçti. Öykünün çok daha girift ve farklı olasılıklara açık bir sezon finali yapmasının ardından, ikinci sezon merakla beklenmeye başlamıştı.

Yeni sezon için yayınlanan bu ilk fragmanda da, Elliot’un yine konsepte uygun bir biçimde ünlü hacktivist grup Anonymous’un videolarını hatırlatan bir biçimde yaptığı bir seslendirmeyle ekranda beliren dünyanın kontrolden çıkmaya başladığına tanık oluyoruz.

Elliot’un bütün bu olup bitenlerin yarattığı kaos karşısında belirgin bir biçimde iyimser ve kendine güvenli bir ses tonuyla konuştuğu fark ediliyor. Bir sahnede ise, kolunu bir zafer edasıyla kaldırıyor ve “sıradan” insan topluluklarının aslında o kadar sıradan olmadıklarını ve kendi güçlerinin ayırdına varmaları gerektiğini belirten şu ifadeleri kullanıyor:

Gerçek şu ki, düşündüklerinden daha fazla gücümüz var. Eyleme geçme, bir şeyler yapmayı seçme gücü. Birlikte, dünyayı değiştirebiliriz, geleceği değiştirebiliriz, ve bizi durdurmak için yapabilecekleri hiçbir şey yok.

Beyaz yakalıların nasıl ve ne zaman başlatabilecekleri belirsiz olan bir isyanın tuhaf gölgesi altında; kontrollü bir sistem başkaldırısının başarılı bir öyküyle anlatılıp, izleyenlerin de ihtiyaç duydukları haftalık başkaldırı dozajını almalarını sağlayan yapımlardan biri olma ihtimalini elbette taşıyan Mr. Robot’un ikinci sezonunun USA Network üzerinden bu yaz itibariyle yayınlanması bekleniyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...