Science Kombat’ta bilim tarihinin efsanelerini dövüştürün!

Tarihteki birçok ünlü bilimci farklı çağlarda, farklı coğrafyalarda yaşamış, farklı alanlarda çalışmalar yapmış olabilir; fakat bu onları -sanal da olsa- bir boks ringinde birbirleriyle kıyasıya mücadele ederken göremeyeceğimiz anlamına gelmiyor, üstelik Mortal Kombat stilinde! Brezilya menşeili dergi Superinterssante tarafından üretilen Science Kombat bu çocuk düşlerimizi gerçeğe çevirdi.

Şu an derginin internet sitesinde ücretsiz bir biçimde oynanabilen ve bir tür Street Fighter ve Mortal Kombat parodisi olarak değerlendirebileceğimiz “Science Kombat” ile Charles Darwin, Albert Einstein, Maria Curie, Stephen Hawking, Alan Turing, Pisagor, Nikola Tesla gibi tarihin en önemli bilim insanlarından birini seçerek diğerlerini alt edebilirsiniz. Her bilimci uğraştıkları konulara göre özel güçlere de sahip; örneğin Stephen Hawking zamanı ve mekânı kontrol edebiliyor, Charles Darwin evrim geçirebiliyor, Alan Turing yapay zekâları yardıma çağırabiliyor, Maria Curie radyumun gücünden yararlanabiliyor!

Derginin web sitesinde geliştiricilerinin Filosofighters ismini verdiği; Descartes, Marx, Nietzsche gibi ünlü düşünürleri benzer konseptte buluşturan başka bir oyun daha bulunuyor.

Superinteressante Magazine‘in sitesinde yer alan bir diğer ilginç ve belki en tartışmalı olabilecek konsept ise Faith Fighter. Bu oyunda da Tanrı, İsa, Ganesha, Budai, Buddha ve Muhammet yine birbirlerine üstünlük sağlamak için video oyununda karşı karşıya geliyorlar. Bu mücadelede Tanrı’nın tartışmasız galip gelmesi gerekeceği elbbette tahmin edilebilir bir durum olsa da, tarih boyunca birbirleriyle çatışan dinlerin temsilcilerinin bir video oyunda bu denli karşı karşıya gelmesi de ilginç bir ironi olsa gerek.

Science Combat

Görsel: The Verge

hawkingfight

Görsel: The Verge

newtonfight

Görsel: The Verge

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.